Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 08.03.2019

Biskupi: deklaracja LGBT+ sprzeczna z prawem do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

- Deklaracja LGBT+ podpisana przez prezydenta stolicy jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz z obowiązującym prawem oświatowym – napisali biskupi Warszawy.

Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, i Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, opublikowali w piątek wspólne stanowisko w sprawie deklaracji dotyczącej polityki miejskiej wobec osób homoseksualnych, biseksualnych oraz transwestytów (LGBT). Deklaracja zakłada m.in. wprowadzenie do szkół i przedszkoli edukacji seksualnej opartej na standardach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz tematyki LGBT.

- Duży niepokój wzbudzają standardy i wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które, jak wynika z zapisu w deklaracji, stoją u podstaw zaprezentowanej tam "edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole". Brak jakiejkolwiek wzmianki w omawianym dokumencie na temat roli rodziców - wobec których szkoła wraz ze wszystkimi obecnymi w niej elementami edukacji ma charakter służebny - może oznaczać, że deklaracja jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz z obowiązującym prawem oświatowym – napisali biskupi.

"Dziękujemy za działania w celu obrony wartości chrześcijańskich"

Hierarchowie poparli działania zmierzające ku temu, aby to rodzice mieli decydujący wpływ na kształtowanie swoich dzieci. - Należy dołożyć wszelkich starań, aby każdy uczeń i uczennica byli otoczeni szczególną opieką ze strony dyrekcji, pedagogów, nauczycieli, zwłaszcza gdy są zagrożone jakąkolwiek formą przemocy czy dyskryminacji. Należy zadbać o mądre wychowanie seksualne, które powinno mieć swój początek w rodzinie i być kontynuowane w szkole. Nie może stać ono w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez rodziców, którzy chcą je przekazać swoim dzieciom. Dziękujemy rodzicom i wszystkim wiernym za podjęte działania w celu obrony wartości chrześcijańskich - wskazali.

Przypomnieli, że w oficjalnych dokumentach Kościół katolicki nie podejmował kwestii LGBT+, ale wielokrotnie wypowiadał się na temat homoseksualizmu i osób homoseksualnych. "Często przypomina o szacunku, jakim powinno się obdarzać osoby homoseksualne" – napisali.

Przytoczyli nauczanie Katechizmu Kościoła katolickiego, że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane", a osoby homoseksualne wezwane są do życia w czystości.

"Chrześcijańska antropologia nie może zaakceptować wielu obecnych w ideologii LGBT aspektów, działań i postulatów, w tym związanych z promocją zawartej tam wizji ludzkiej płciowości, rodziny i jej roli w społeczeństwie, małżeństwa" - oznajmili.

Deklaracja władz stolicy

W lutym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT+) w Warszawie. W dokumencie prezydent stolicy zobowiązał się m.in. do wspierania działań na rzecz edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO, bezpieczeństwa osób LGBT+, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w szkole, działania na rzecz wolności artystycznej, utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.

Według standardów WHO, dotyczących wychowania seksualnego, dzieci od najmłodszych lat mają czerpać satysfakcję z własnej seksualności. Służyć temu ma edukacja seksualna, którą "należy rozpoczynać przed 4. rokiem życia".

Zgodnie ze standardami, dzieci w grupach wiekowych 0-4 i 4-6 lat miałyby otrzymywać m.in. informacje na temat "radości i przyjemności z dotykania własnego ciała, masturbacji w okresie wczesnego dzieciństwa". Przewidziane jest również "odkrywanie własnego ciała i własnych narządów płciowych" oraz "wyrażanie własnych potrzeb, życzeń i granic, na przykład w kontekście zabawy w lekarza". Program nauczania dla grupy 6-9 lat miałby obejmować "seks w mediach", a także "zadowolenie i przyjemność z dotykania własnego ciała". Natomiast dla grupy 9-12 lat – "pierwsze doświadczenia seksualne".

msze