Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Michalak 19.03.2019

Jarosław Sellin: pomnik Witolda Pileckiego powstanie niezależnie od działań władz Gdańska

- Pomnik Witolda Pileckiego powstanie w Gdańsku - niezależnie od tego, czy władze miasta będą w tym przeszkadzać czy nie. Nie ma lepszego bohaterskiego symbolu z czasów II wojny światowej - powiedział we wtorek w PR24 wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Posłuchaj
  • Jarosław Sellin o pomniku Witolda Pileckiego: nie ma lepszego bohaterskiego symbolu z czasów II wojny światowej (IAR)
Czytaj także

Zapytany o konflikt dot. budowy w Gdańsku pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, Sellin powiedział, że władze Gdańska "próbują zablokować możliwość zbudowania pomnika Witolda Pileckiego". Jak wyjaśnił, budowa pomnika jest planowana na rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Dla wszystkich powinno być oczywiste, że człowiek, który walczył w kampanii wrześniowej, potem w konspiracji, potem dobrowolnie dał się złapać, żeby dać się zamknąć w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau, żeby dwa lata później z niego uciec i opowiedzieć światu, co tam strasznego się dzieje, a potem był żołnierzem wyklętym zamordowanym przez komunistów, taki pomnik w Gdańsku powinien mieć i będzie miał - dodał.

Jarosław Sellin pr24 663.jpg
Jarosław Sellin: Platforma Obywatelska to partia bezideowa

Na uwagę dziennikarki, że władze Gdańska mówią, że chcą, żeby pomnik był wybudowany, ale zgodnie z procedurami, wiceminister kultury odpowiedział, że powstanie on na terenie, który nie należy do gminy miasta Gdańsk, tylko w miejscu należącym do Muzeum II Wojny Światowej i dlatego może być wybudowany. - Jeśli rzeczywiście rzecz sprowadza się tylko do jakichś kruczków prawnych i jakichś nieporozumień administracyjnych, to pewnie je szybko rozwiążemy - zaznaczył.

Władze Gdańska chcą unieważnienia konkursu na pomnik

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na pomnik rtm. Witolda Pileckiego, który chce postawić przy swojej siedzibie. Władze Gdańska zarzuciły dyrekcji placówki, że złamała miejskie procedury i zwróciły się o unieważnienie konkursu.

Konkurs na pomnik został ogłoszony przez Muzeum II Wojny Światowej w grudniu ub.r. Do udziału w nim zakwalifikowano 33 twórców, którzy rozpoczęli już prace projektowe. Pod koniec lutego placówka wystąpiła do gdańskiej Rady Miasta o zgodę na wzniesienie pomnika.

W poniedziałek Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że - w odpowiedzi wniosek, w ostatni piątek skierowano do Muzeum II Wojny Światowej pismo zawierające informację dotyczącą procedur wnoszenia pomników w Gdańsku, która została opisana w uchwale Rady Miasta Gdańska z czerwca 2017 r. Uchwała ta mówi m.in., że przed ogłoszeniem konkursu na projekt pomnika konieczne jest złożenie wniosku, który powinien zostać zaopiniowany przez komisję ds. pomników i - wraz z opinią, przedstawiony prezydentowi miasta. - Poprosiliśmy muzeum o anulowanie konkursu i przeprowadzenie go zgodnie z trybem określonym w uchwale - wyjaśniła Schneider.

W poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski rozesłał mediom oświadczenie zawierające odpowiedź na piątkowe pismo magistratu. Rzecznik napisał m.in., że pomnik "powstaje na gruncie należącym do Muzeum i z wykorzystaniem funduszy, którymi Muzeum dysponuje za sprawą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Obchody rocznicy II wojny światowej - 23 sierpnia oraz 1 i 17 września

Jarosław Sellin zapytany o program obchodów tegorocznej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaznaczył, że kluczowym momentem obchodów będzie dzień 1 września, kiedy do Polski przyjadą "znaczące postacie ze świata". 

Obchodzony odbędą się też 17 sierpnia, kiedy - jak powiedział wiceminister kultury - "dostaliśmy drugi cios w 1939 roku" oraz 23 sierpnia, czyli Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. - Chcemy razem z państwami, które ucierpiały wskutek paktu Ribbentrop-Mołotow, tę rocznicę obchodzić - podkreślił Sellin.

- We wszystkich tych dniach będą organizowane wydarzenia w Gdańsku, ale też w innych miastach, więc solidnie się do tego przygotowujemy. (..) Jest powołany specjalny pełnomocnik ministra kultury ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - zaznaczył Sellin. - Wydawało nam się naturalne, że to stanowisko powinien dostać dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dodał.

paw/