Paweł Słójkowski 25.04.2019

Ekstraklasa: 15-latek nie pomógł, osłabiona Wisła Kraków poległa w Sosnowcu. Zagłębie wciąż walczy

Ostatnie w tabeli piłkarskiej Ekstraklasy Zagłębie Sosnowiec pokonało na własnym stadionie krakowską Wisłę 2:1 w czwartkowym wieczornym meczu grupy spadkowej.
  • Mówi bramkarz sosnowiczan Dawid Kudła (IAR)
  • Wskutek wielu kontuzji w krakowskim zespole, po raz pierwszy w barwach "Białej Gwiazdy" zagrał obrońca Daniel Hoyo-Kowalski. To najmłodszy w historii klubu debiutant - ma 15 lat i 9 miesięcy (IAR)

Oba zespoły zmierzyły się w Sosnowcu poprzednio 3 kwietnia. Wtedy, po szalonym spotkaniu, wygrali gospodarze 4:3. Zagłębie, przystępujące do tego spotkania z 25 zdobytymi punktami, bardzo potrzebowało wygranej. Mający 42 punkty wiślacy - którzy do końca sezonu zasadniczego liczyli się w walce o czołową ósemkę - byli w porównaniu z rywalem w komfortowej sytuacji w tabeli. Trener "Białej Gwiazdy” zmagał się za to z plagą kontuzji w drużynie i stąd w wyjściowym składzie znalazł się 15-letni debiutant Daniel Hoyo-Kowalski, który zagrał na środku obrony.

Krakowianie objęli prowadzenie już po swojej pierwszej akcji, zakończonej strzałem z półobrotu Krzysztofa Drzazgi. Potem okazje do podwyższenia prowadzenia mieli Marko Kolar, Rafał Pietrzak i Paweł Brożek, ale za każdym razem skutecznie bronił Dawid Kudła.

Sosnowiczanie odpowiedzieli niecelną "główką" Giorgio Gabedawy i zbyt lekkim uderzeniem Mateusza Możdżenia zza pola karnego. Pomocnik Zagłębia poprawił się cztery minuty po przerwie, pokonując Mateusza Lisa potężnym uderzeniem w "okienko".

Po wyrównaniu wyraźnie ożywili się miejscowi kibice, a piłkarze trenera Valdasa Ivanauskasa ruszyli do przodu. Okazję do zdobycia drugiego gola miał wprowadzony na boisko po przerwie Olaf Nowak, przegrał jednak pojedynek z bramkarzem. Po chwili kolejną sytuację, po podaniu Vamary Sanogo, wychowanek Wisły już wykorzystał.

Rozpędzone Zagłębie nacierało nadal i kilka razy było blisko zdobycia trzeciej bramki. W 89. minucie Mateusz Lis obronił strzał Żarko Udovicicia z kilku metrów, a po chwili gospodarze mogli się cieszyć z wygranej.

Zagłębie Sosnowiec - Wisła Kraków 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Krzysztof Drzazga (5), 1:1 Mateusz Możdżeń (49), 2:1 Olaf Nowak (57).

Żółta kartka - Zagłębie Sosnowiec: Patrik Mraz. Wisła Kraków: Marko Kolar, Krzysztof Drzazga.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 3 048.

Zagłębie Sosnowiec: Dawid Kudła - Michael Heinloth (33. Lukas Gressak), Mateusz Cichocki, Piotr Polczak, Patrik Mraz - Tomasz Nawotka, Szymon Pawłowski, Mateusz Możdżeń, Żarko Udovicić - Giorgi Gabedawa (46. Olaf Nowak), Vamara Sanogo (82. Giorgi Iwaniszwili).

Wisła Kraków: Mateusz Lis - Rafał Pietrzak, Matej Palcic, Daniel Hoyo-Kowalski, Marcin Grabowski - Marko Kolar, Dawid Szot, Rafał Boguski, Sławomir Peszko (66. Emmanuel Kumah) - Krzysztof Drzazga (80. Aleksander Buksa), Paweł Brożek (61. Wojciech Słomka).

Wyniki meczów 32. kolejki i tabela Ekstraklasy piłkarskiej:

2019-04-23:
Cracovia Kraków - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)
Piast Gliwice - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
2019-04-24:
Lech Poznań - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 3:4 (0:0)
2019-04-25:
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 1:2 (1:0)
Arka Gdynia - Miedź Legnica 2:0 (1:0)
Wisła Płock - Korona Kielce 2:1 (2:1)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
8. Pogoń Szczecin 32 13 7 12 50-48 46 +2
-----------------------------------------------------9. Korona Kielce 32 11 10 11 38-46 43 -8
10. Wisła Kraków 32 12 6 14 58-53 42 +5
11. Górnik Zabrze 32 9 10 13 39-50 37 -11
12. Wisła Płock 32 9 9 14 45-52 36 -7
13. Miedź Legnica 32 8 9 15 32-56 33 -24
14. Arka Gdynia 32 7 11 14 41-45 32 -4
15. Śląsk Wrocław 32 8 7 17 36-41 31 -5
16. Zagłębie Sosnowiec 32 7 7 18 45-66 28 -21
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decyduje wyższa lokata po sezonie zasadniczym.