Paweł Majewski 27.04.2019

Ekstraklasa: znakomita druga połowa dała wygraną Legii. Warszawianie blisko obrony tytułu

Lechia Gdańsk przegrała u siebie z Legią Warszawa 1:3 (1:0) w meczu 33. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Dzięki wygranej, broniący tytułu mistrza Polski warszawianie objęli prowadzenie w tabeli. Z dorobkiem 66 punktów Legia wyprzedza o trzy sobotniego rywala.
  • Zadowolony z odrobienia strat i zwycięstwa jest II trener Legii Marek Saganowski, który zastąpił wykluczonego Aleksandara Vukovicia (IAR)
  • Bramkarz gości Radosław Cierzniak podkreśla, że dyspozycja jego drużyny w drugiej połowie pokazuje siłę zespołu mistrza Polski (IAR)
  • Niedosytu nie ukrywa obrońca Lechii Michał Nalepa (IAR)

Przystępująca do meczu jako lider Lechia rzuciła się do ataków od samego początku. W drugiej minucie sam na sam z Radosławem Cierzniakiem wyszedł Artur Sobiech, minął golkipera, jednak piłkę zatrzymał Artur Jędrzejczyk. Wydawało się, że reprezentant Polski zrobił to ręką, ale sędzia Daniel Stefański, po interwencji VAR, nakazał... wznowić grę od bramki.

W kolejnych minutach inicjatywę przejęli legioniści, ale to gospodarze zdobyli jedyną bramkę w pierwszej połowie. W siedemnastej minucie z prawej strony dośrodkował Konrad Michalak, a Lukas Haraslin uprzedził Pawła Stolarskiego i strzałem z bliska pokonał Dusana Kuciaka. Wiecej goli do przerwy już nie padło. Legia częściej była przy piłce, ale kompletnie nie potrafiła tego wykorzystać.

W drugiej połowie obrońcy tytułu byli znacznie groźniejsi i po godzinie gry zdołali wyrównać. W zamieszaniu podbramkowym Dusana Kuciaka pokonał Stolarski, rehabilitując się za błąd przy golu Haraslina. W 75. minucie lechiści znowu domagali się karnego, tym razem za zagranie ręką Williama Remy'ego. Skończyło się jednak na żółtej kartce dla obrońcy gdańszczan Błażeja Augustyna, który najmocniej protestował przeciwko decyzji sędziego Stefańskiego.

Na nic więcej Lechii nie było już stać. Goście natomiast zagrali kapitalnie w ostatnim kwadransie. W 80. minucie po asyście Sebastiana Szymańskiego do siatki trafił Kasper Hamalainen. Teraz to goście stali pod ścianą, jednak nie byli w stanie wyrównać. Lechistom było tym trudniej, że w końcówce regulaminowego czasu gry drugą żółtą kartkę otrzymał Augustyn, który sfaulował Carlitosa.

Gospodarze grając w dziesiątkę, stracili kolejnego gola w doliczonym czasie drugiej połowy. Carlitos dograł do rezerwowego Youriego Medeirosa, a Portugalczyk mocnym strzałem lewą nogą zza pola karnego ustalił wynik meczu.

Legia, dzięki wygranej, powróciła na prowadzenie w tabeli Ekstraklasy (66 pkt). Na cztery kolejki przed końcem klub ze stolicy wyprzedza Lechię o trzy "oczka". Na trzecim miejscu plasuje się Piast Gliwce - 62 pkt.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:3 (1:0)

Bramki: 1:0 Lukas Haraslin (17-głową), 1:1 Paweł Stolarski (61), 1:2 Kasper Hamalainen (80), 1:3 Iuri Medeiros (90+3).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Artur Sobiech, Błażej Augustyn, Dusan Kuciak. Legia Warszawa: Artur Jędrzejczyk, Carlitos. Czerwona kartka za drugą żółtą - Lechia Gdańsk: Błażej Augustyn (89).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 25 000.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Konrad Michalak (67. Mateusz Żukowski), Daniel Łukasik (83. Karol Fila), Jarosław Kubicki, Patryk Lipski, Lukas Haraslin (60. Flavio Paixao) - Artur Sobiech.

Legia Warszawa: Radosław Cierzniak - Paweł Stolarski, William Remy, Artur Jędrzejczyk, Luis Rocha (86. Adam Hlousek) - Michał Kucharczyk (78. Iuri Medeiros), Domagoj Antolić, Andre Martins (86. Mateusz Wieteska), Kasper Hamalainen, Sebastian Szymański - Carlitos.

Wyniki meczów 33. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-04-26:
KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 2:0 (2:0)
Piast Gliwice - Cracovia Kraków 3:1 (1:1)
2019-04-29:
Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Zagłębie Sosnowiec 32 7 7 18 45-66 28 -21
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decyduje wyższa lokata po sezonie zasadniczym

Mecze w następnej kolejce
2019-05-03:
Wisła Płock - Arka Gdynia (18.00)
Górnik Zabrze - Wisła Kraków (20.30)
2019-05-04:
Korona Kielce - Miedź Legnica (15.30)
Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin (18.00)
Legia Warszawa - Piast Gliwice (20.30)
2019-05-05:
Zagłębie Sosnowiec - Śląsk Wrocław (15.30)
Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk (18.00)
2019-05-06:
Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin (18.00)

Zapis relacji na żywo:

2. połowa:

90. + 5 min. - PAN DANIEL STEFAŃSKI KOŃCZY MECZ! Legia zwycięża w Gdańsku 3:1 i robi milowy krok w kierunku obrony tytułu. Znakomita druga połowa w wykonaniu warszawian, choć kontrowersji w związku z decyzjami arbitra nie zabrakło.

Legia obejmuje prowadzenie w tabeli. Ma 66 punktów i o trzy "oczka" wyprzedza Lechię. Losy tytulu nie są jeszcze przesądzone, ale warszawianie bardzo mocno przybliżyli się do czwartego ttułu z rzędu.

My dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Dobranoc!

90. + 3 min. - GOOOOOOOOL! Trzecia bramka dla Legii. Carlitos wyłożył piłkę Medeirosowi, a Portugalczyk soczystym uderzeniem zza pola karnego pokonał Kuciaka.

Lechia na kolanach.

90. min. - Lechia będzie musiała sobie radzić w dziesięciu w końcówce meczu... Augustyn sfaulował Carlitosa i otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

Do drugiej połowy doliczone zostało pięć minut.

88. min. - Paixao groźnie uderzał głową po rzucie rożnym, ale piłka przeszła obok prawego słupka bramki strzeżonej przez Cierzniaka.

86. min. - W drużynie gosci podwójna zmiana. Adam Hlousek zmienia Luisa Rochę, a Mateusz Wieteska - Andre Martinsa.

83. min. - Ostatnia zmiana w Lechii. Piotr Stokowiec wprowadza obrońcę Karola Filę w miejsce Daniela Łukasika.

81. min. - GOOOOOOOL DLA LEGII! Kapser Hamalainen zdobywa bramkę! Carlitos prostopadle dograł do Szymańskiego wbiegającego w pole karne Lechii. Młody pomocnik wycofał do Hamalainena, który uderzył na bramkę gospodarzy.

Teraz to gospodarze muszą gonić wynik.

80. min. - Szymański zaskakująco uderzył z rzutu wolnego, ale broni Kuciak!

78. min. - Pierwsza zmiana w szeregach mistrzów Polski. Youri Medeiros wreszcie na boisku. Portugalczyk, który w ostatnich tygodniach wyrastał na lidera Legii, zmienił Michała Kucharczyka.

75. min. - Znowu lechiści domagali się rzutu karnego za zagranie ręką. Sobiech ruszył z piłką i oddał strzał, który zablokował Remy.

Gospodarze sygnalizowali zagranie ręką, ale sędzia Daniel Stefański zamiast podyktowania jedenastki, pokazał żółtą kartkę najgłośniej protestującemu Błażejowi Augustynowi.

69. min. - Żółta kartka dla Artura Jędrzejczyka za faul na Danielu Łukasiku. Reprezentant Polski gwałtownie protestował, ale na decyzję sędziego nie wpłynął.

68. min. - Druga zmiana w zespole gospodarzy. Mateusz Żukowski wchodzi na boisko w miejsce Konrada Michalaka.

65. min. - Coraz wyraźniejsza przewaga Legii. Carlitos poradził sobie z Nalepą i uderzył na bramkę. Strzał był jednak niecelny.

61. min. - Mamy wyrównanie! Strzelcem bramki były piłkarz Lechii Paweł Stolarski. Obrońca w zamieszaniu podbramkowym kopnął piłkę z narożnika pola karnego i pokonał Dusana Kuciaka.

58. min. - Pierwsza zmiana w dzisiejszym meczu. Flavio Paixao zastęppuje strzelca jedynego gola Lukasa Haraslina.

56. min. - Niecelne uderzenie głową Kucharczyka.

52. min. - Jak do tej pory, nie jest to najlepszy mecz Sebastiana Szymańskiego. Utalentowany pomocnik Legii stara się, szuka gry, ale większość jego dośrodkowań nie dochodzi celu.

49. min. - Po dośrodkowaniu Szymańskiego zrobiło się groźnie, ale sytuację wyjaśnił Kuciak, który wypiąstkował piłkę.

47. min. - Była szansa dla Legii! Dobre dośrodkowanie Sebastiana Szymańskiego z rzutu wolnego trafiło do Williama Remy'ego. Strzał głową Francuza sparował jednak Dusan Kuciak.

46. min. - Zaczynamy drugą część gry. Obie ekipy przystępują do niej bez zmian.

1. połowa:

45. + 7 min. - Niewiele działo się w doliczonym czasie gry. Z dystansu uderzał Michał Nalepa, jednak bardzo niecelnie.

Trzeba przyznać, że od momentu zdobycia gola przez Lechię tempo gry mocno siadło. Liczymy, że w drugiej części gry będzie ciekawiej.

45. min. - Zamieszanie z początku meczu sprawiło, że sędzia Daniel Stefański przedłużył pierwszą część spotkania aż o siedem minut,

43. min. - Niewiele wynika z ataku pozycyjnego Legii.

40. min. - Mniej ciekawy fragment meczu. Nalepa wybija daleko poza pole karne piłkę po dośrodkowaniu Hamalainena.

36. min. - Kasper Hamalainen próbował uderzać z dystansu, jednak strzal zablokował Jarosław Kubicki.

32. min. - Mladenović wpadł w pole karne gości, ale nie bardzo wiedział co zrobić z piłką. W efekcie Cierzniak zacznie od bramki.

27. min. - Miał szansę Carlitos, ale zbyt długo zwlekał z uderzeniem. Michał Nalepa zażegnał niebezpieczeństwo i wybił piłkę na rzut rożny.

23. min. - Spokojniejszy fragment meczu. Lechia skupia się na defensywie, a Legia nie potrafi atakować tak groźnie, jak robiła to na początku meczu.

20. min. - Goście utrzymują się przy piłce przez 60 procent czasu gry. Nie przekłada się to jednak na bramki...

17. min. - GOOOOOL! Lechia wychodzi na prowadzenie! Konrad Michalak dośrodkował z prawej strony, Lukas Haraslin uprzedził Pawła Stolarskiego i pokonał Radosława Cierzniaka strzałem z bliska. Kapitalny początek gospodarzy!

15. min. - Szymański szukał Carlitosa, ale piłkę przejął Filip Mladenović.

13. min. - Coraz wyraźniejsza przewaga gości. Sebastian Szymański dośrodkowywał z rzutu rożnego, a William Remy uderzył głową. Znowu pewna interwencja słowackiego bramkarza Lechii.

11. min. - Jędrzejczyk ostro potraktował Konrada Michalaka przy linii bocznej. Sędzia nie pokazał jednak obrońcy Legii nawet żółtej kartki.

9. min. - Kolejne uderzenie Kucharczyka. Tym razem dobrze interweniował Dusan Kuciak.

7. min. - Strzał Michała Kucharczyka wylądował nad poprzeczką.

5. min. - Ku zdziwieniu gdańskiej publiczności, sędzia nie zdecydował się na odgwizdanie rzutu karnego. Zamiast tego mamy... rzut sędziowski.

2. min. - Ależ początek Lechii! Gdańszczanie ruszyli agresywnie na mistrzów Polski. Artur Sobiech wyszedł na sytuację sam na sam, minął Radosława Cierzniaka, ale piłkę wybił Artur Jędrzejczyk.

Reprezentant Polski zrobił to jednak ręką. Sedzia Daniel Stefański udał się do wozu VAR... Czekamy na decyzję.

20.30 - Zaczynamy!

20.20 - Aleksandar Vuković i Marek Saganowski zdecydowali się natomiast aż na sześć zmian w składzie w porównaniu z meczem z Lechem. Część z nich wymusiły jednak urazy oraz pauzy za kartki.

20.18 - Trener gospodarzy Piotr Stokowiec nieco zaskoczył kibiców. Największy gwiazdor drużyny i zdobywca 15 bramek w obecnym sezonie Flavio Paixao zacznie na ławce rezerwowych. Jego miejsce zajmie bohater ostatniego starcia z Pogonią - Artur Sobiech, który popisał się wówczas hat-trickiem.

20.15 - Brak Vukovicia to nie jedyne osłabienie Legii. Zabraknie zawieszonych za kartki Cafu i Marko Vesovicia oraz kontuzjowanych Jarosława Niezgody, Radosława Majeckiego i Inakiego Astiza. Do składu wracają natomiast Artur Jędrzejczyk i Andre Martins, którzy w meczu z Lechem nie mogli zagrać ze względu na nadmiar żółtych kartek.

W szeregach gospodarzy wystąpić nie może tylko młody pomocnik Tomasz Makowski, który zmaga się z urazem kolana.

Atutem lechistów będzie nie tylko mniej osłabiona kadra, ale także doping własnych kibiców. Na trybunach przy ulicy Traugutta zasiądzie około 2500 kibiców.

Dlaczego stadion mogący pomieścić ponad 40 tysięcy kibiców nie zostanie wypełniony? Zarząd Lechii, mając w pamięci kłopoty z zapełnieniem trybun przy Traugutta, zgłosił organizację imprezy masowej na 25 tysięcy fanów. Wydaje się jednak, że mimo to, atmosfera na stadionie będzie niezwykle gorąca!

20.12 - W lepszych humorach do rywalizacji przystąpią podopieczni Piotra Stokowca. Lechiści w środę przerwali passę dwóch porażek i pokonali w Szczecinie Pogoń 4:3. Legia z kolei zaznała smaku porażki. Po czterech kolejnych zwycięstwach Wojskowi ulegli w szlagierowym spotkaniu Lechowi Poznań 0:1, a dodatkowo stracili trenera Aleksandara Vukovicia. Serb został wyrzucony na trybuny i nie będzie mógł siedzieć na ławce trenerskiej podczas meczu z Lechią. Zastąpi go asystent i były kolega z boiska Marek Saganowski.

20.10 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu 33. kolejki Ekstraklasy. Gra o ligowy tron zbliża się ku końcowi, a przy ulicy Traugutta zmierzą się dwie najlepsze drużyny obecnego sezonu. Liderująca w tabeli Lechia oraz broniąca tytułu Legia uzbierały po 63 punkty. Ewentualny zwycięzca dzisiejszego meczu przybliży się do wygrania mistrzostwa? Niektórzy spodziewają się jednak piłkarskich szachów i niewielkiej liczby bramkowych sytuacji.

Jak będzie w rzeczywistości? Początek spotkania już za 20 minut!