Paweł Majewski 05.05.2019

Ekstraklasa: Lechia nie wykorzystała szansy na dogonienie Legii. Cracovia lepsza od gdańszczan

Piłkarze Cracovii pokonali u siebie Lechię Gdańsk 2:0 (0:0) w meczu 34. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Dla gospodarzy była to pierwsza wygrana w grupie mistrzowskiej, z kolei gdańszczanie nie wykorzystali szansy na zrównanie się punktami z prowadzącą w tabeli Legią Warszawa.

Pierwsza połowa meczu nie stała na najwyższym poziomie. Najbliżej zdobycia bramki był w 28. minucie Milan Dimun, jednak strzał pomocnika gospodarzy obronił Zlatan Alomerović. Przez większość tej części gry obie drużyny operowały piłką głównie w centrum boiska, a sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo.

W drugiej połowie przez długi czas wcale nie wyglądało to lepiej. Niecelne podania i przestrzelone strzały długo były znakiem firmowym piłkarzy. Ciekawiej zrobiło się w 73. minucie, gdy obrońca gości Joao Nunes sfaulował w polu karnym Michała Helika. Sędzia Jarosław Przybył potrzebował sprawdzenia w systemie VAR, ale ostatecznie przyznał jedenastkę dla gospodarzy, którą na gola pewnym strzałem zamienił Sergiu Hanca.

W 82. minucie "Pasy" strzeliły drugiego gola. Mateusz Wdowiak dograł w polu karnym do Dimuna, który nie miał problemu z pokonaniem Alomerovicia. Lechiści próbowali powalczyć choćby o bramkę honorową, ale brakowało im pomysłu i skuteczności. Najlepszą okazją gości był niecelny strzał Karola Fili z linii pola karnego.

Cracovia wygrała pierwszy mecz w rundzie finałowej. Podopieczni Michała Probierza zajmują szóste miejsce w tabeli z dorobkiem 51 pkt, takim samym co czwarte Zagłębie Lubin i piąta Jagiellonia Białystok, która rozegrała o jeden mecz mniej.

Gdańszczanie (63 pkt) nie wykorzystali szansy na awans z trzeciej pozycji. Podopieczni Piotra Stokowca wciąż tracą trzy punkty do liderującej Legii Warszawa i dwa do drugiego Piasta Gliwice.

Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 2:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Sergiu Hanca (74-karny), 2:0 Milan Dimun (82).

Żółta kartka - Cracovia: Cornel Rapa, Niko Datković. Lechia Gdańsk: Steven Vitoria.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 8224.

Cracovia Kraków: Michal Pesković - Cornel Rapa, Michał Helik, Niko Datković, Michal Siplak - Janusz Gol, Milan Dimun, Damian Dąbrowski - Bojan Cecarić (64. Mateusz Wdowiak), Filip Piszczek (89. Diego Ferraresso), Sergiu Hanca (84. Sebastian Strózik).

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerović - Joao Nunes, Michał Nalepa, Steven Vitoria (77. Karol Fila), Filip Mladenović (77. Mateusz Żukowski) - Patryk Lipski, Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski - Flavio Paixao, Artur Sobiech, Lukas Haraslin (59. Damian Łukasik).