Mateusz Brożyna 13.05.2019

Ekstraklasa: Arka Gdynia pokonała Wisłę Kraków i zapewniła sobie utrzymanie

W spotkaniu otwierającym 36. kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy Arka Gdynia pokonała w Trójmieście Wisłę Kraków 3:1 (1:1). Dzięki wygranej podopieczni trenera Jacka Zielińskiego zapewnili sobie utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej na kolejny sezon.

Kapitalnie w spotkanie weszli podopieczni Jacka Zielińskiego. Już w 4. minucie ładnym uderzeniem w polu karnym Wisły Kraków popisał się Adam Deja. Golkiper "Białej Gwiazdy" Mateusz Lis był bez szans. To nie było koniec dobrej passy gdynian. Chwilę później kolejną akcję przeprowadził Luka Zarandia, który wyłożył piłkę Michałowi Nalepie, ten z kolei został przyblokowany. Zarandia próbował wykończyć sytuację, ale futbolówka przeleciała tuż nad poprzeczką krakowian.

Znacznie lepiej prezentowali się gospodarze. Drużyna trenera Macieja Stolarczyka nie był w stanie stworzyć sobie dogodnej sytuacji pod bramką rywala. W 30. minucie kolejną okazję miał Nalepa, który wykorzystał błąd Vukana Savicevicia, ale fatalnie przestrzelił nad bramką Lisa. Dosłownie kilka sekund później ponownie spróbował Zarandia, ale i tym razem strzał Gruzina był niecelny.

Szokujący mistrz? Piast to nie zespół z przypadku

Niespodziewanie na pięć minut przed końcem pierwszej połowy po stałym fragmencie gry Pavelsa Steinborsa pokonał Maciej Śliwa. Piłka odbiła się niefortunnie od bramkarza "Arkowców", który interweniował po uderzeniu Marcina Wasilewskiego i spadła prosto pod nogi piłkarza Wisły. Był to pierwszy gol 17-latka na boiskach Ekstraklasy. Do końca pierwszej odsłony wynik nie uległ zmianie.

Niecałe dziesięć minut po wznowieniu gry Adam Marciniak wrzucał piłkę z autu w pole karne "Białej Gwiazdy". Futbolówka minęła defensorów Wisły i trafiła do Marko Vejinovicia, który potężnym strzałem pokonał Lisa. Podopieczni Jacka Zielińskiego poszli za ciosem. W 68. minucie w polu karnym gości ponownie uderzał Vejinović, ale piłka trafiła w rękę. Po chwili zastanowienia sędzia Paweł Raczkowski wskazał na jedenasty metr. Rzut karny na bramkę zamienił Vejinović, który precyzyjnym strzałem pokonał Lisa.

W 75. minucie błąd popełnił bramkarz Wisły Kraków, który niefortunnie podawał do swojego kolegi, ale ostatecznie piłka minęła słupek.

Jeszcze w końcówce meczu Maciej Jankowski mógł podwyższyć rezultat meczu, ale piłka przeleciała tuż obok słupka bramki strzeżonej przez Lisa. Ostatecznie Arka zapewniała sobie komplet punktów i uratowała ligowy byt na przyszły sezon Ekstraklasy.