Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Michalak 17.05.2019

Będzie dodatkowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. zaostrzeniem kar dla pedofilów

W przyszłym tygodniu, a konkretnie w piątek 24 maja, odbędzie się dodatkowe posiedzenie Senatu. Taką informację przekazał Polskiemu Radiu marszałek Stanisław Karczewski. Izba rozpatrzy trzy punkty, m.in. nowelizację Kodeksu karnego zaostrzającą kary za pedofilię. 

- Będziemy mieli trzy punkty. Kodeks, który został wczoraj uchwalony przez Sejm, oraz dwa ważne punkty, które chcemy również na tym dodatkowym posiedzeniu uchwalić, a mianowicie ustawę dotyczącą połączeń lokalnych oraz ustawę o ochronie zdrowia, która ma krótki okres wejścia w życie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Karczewski. Marszałek poinformował, że w tej chwili odbywa się korespondencyjnie Konwent Seniorów. - Wysłaliśmy zapytania do wicemarszałków, a także do szefów klubów informujące o dodatkowym posiedzeniu - wyjaśnia.

poslowie-1200-pap.jpg
Rząd zaostrza kary za pedofilię. Zobacz, co się zmieni w prawie

79. posiedzenie Senatu rozpocznie się o godz. 9.00. Po rozpatrzeniu wspomnianych ustaw ogłoszona zostanie przerwa, a obrady będą kontynuowane w dniach 28-29 maja. - To będzie to samo 79. posiedzenie, ponieważ kolejne, czyli 80., będzie posiedzeniem uroczystym i odbędzie się 4 czerwca - mówi Stanisław Karczewski.

Nowelizacja Kodeksu karnego, którą będą zajmować się senatorowie, została wczoraj przyjęta przez Sejm. Przewiduje ona zaostrzenie kar za pedofilię. Ustawa zakłada m.in. podniesienie maksymalnej sankcji za tego rodzaju przestępstwo z 15 do 30 lat więzienia. Przewiduje również, że gwałt na dziecku nie będzie podlegał przedawnieniu. Poza tym wprowadza możliwość zasądzenia bezwzględnego dożywocia dla gwałcicieli, którzy doprowadzili do śmierci dziecka, oraz likwiduje kary w zawieszeniu dla pedofilów. Zgodnie z nią do tak zwanego rejestru sprawców wpisywany będzie zawód sprawcy.

Natomiast ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przewiduje utworzenie funduszu, z którego dofinansowane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Zgodnie z nią dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii o charakterze użyteczności publicznej. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie funduszu rozwoju przewozów autobusowych w 2019 roku wyniesie 300 mln zł, a w latach kolejnych - 800 mln zł.

Dofinansowanie będzie dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz linii, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Ustawa ma zaradzić "wykluczeniu komunikacyjnemu", czyli brakowi możliwości mieszkańców, zwłaszcza mniejszych miejscowości, dotarcia do pracy, szkół, placówek zdrowia czy instytucji kultury.

Ustawa dotycząca przywracania lokalnych połączeń autobusowych to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS. 

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl