Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 24.05.2019

Minister sprawiedliwości chce kar surowych i nieuchronnych

- Kara powinna być i nieuchronna w miarę możliwości, i odpowiednio surowa. Nie ma tutaj alternatywy - powiedział w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zaznaczył też, że w przypadku najcięższych przestępstw kara powinna izolować sprawców.

Senat w piątek po godz. 14 rozpoczął omawianie nowelizacji reformującej Kodeks karny, w tym zaostrzającej kary za przestępstwa m.in. dotyczące pedofilii. W czwartek późnym wieczorem senackie komisje zarekomendowały ponad 30 poprawek do tej nowelizacji.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że "debatujemy dzisiaj w »izbie refleksji« nad daleko idącą, głęboką zmianą Kodeksu karnego, która dotyczy najcięższych przestępstw popełnianych przez groźnych, często bardzo groźnych sprawców, oraz nad pewnymi korektami, które wynikają z obserwacji praktyki".

Kary często symboliczne

ziobro kk 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: podjąłem decyzję, żeby wycofać zmianę w Kodeksie karnym dot. art. 212

- W Polsce od zawsze toczy się debata na temat tego, czy prawo karne powinno być surowe, czy też może być łagodne, jak chcą inni, a kara powinna być jedynie nieuchronna - powiedział minister. - Otóż ten spór, który jest w ten sposób rysowany, jest sporem z gruntu fałszywym i nieprawdziwym. Ma w sobie nie szczyptę, ale dozę demagogii i manipulacji. Kara powinna bowiem być i nieuchronna w miarę możliwości, i odpowiednio surowa. Nie ma tutaj alternatywy - albo surowa, albo nieuchronna - zaznaczył.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że choć policja wychwytuje każde przestępstwo, to kary są często symboliczne. - Przestępca jest często przestępcą myślącym, przestępcą kalkulującym i może się okazać, że wcale złapanie nieuchronne na fakcie dokonania przestępstwa nie będzie go zrażać do popełnienia kolejnych przestępstw, bo jemu i tak będzie się opłacać i kalkulować, że warto te przestępstwa popełniać - dodał.

Kary w zawieszeniu wobec oszustów na podatku VAT

Jako przykład podał w tym kontekście przestępstwa dotyczące wyłudzeń podatków VAT za rządów PO-PSL. - Kiedy zostałem prokuratorem generalnym, kazałem przebadać praktykę orzeczniczą i co się okazało? W co dziesiątej sprawie tylko zapadały kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Sprawcy przestępstw, którzy wyłudzali dziesiątki milionów złotych, dostawali kary w zawiasach - mówił.

Zbigniew Ziobro odniósł się również do przestępstw wobec dzieci. - W przypadku przestępstw pedofilskich mamy często do czynienia z motywacją, którą można definiować w kategoriach pewnej zaburzonej sfery osobowości na granicy choroby, która powoduje, że taki ktoś jest tak mocno zdeterminowany, by zaspakajać swoje chore żądze seksualne, że nie baczy, czy pójdzie do więzienia, czy też nie, ale będzie kosztem dziecka ten czyn popełniać - mówił. Zaznaczył, że w takich przypadkach kara powinna izolować sprawców takich przestępstw.

mbl