Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Mateusz Brożyna 09.06.2019

Grand Prix Kanady: wypadek i pierwszy triumf w F1. Robert Kubica wrócił na tor w Montrealu

W niedzielę na torze Circuit Gilles-Villeneuve w Montrealu (start godz. 20.00) siódmy w tym sezonie wyścig o Grand Prix Formuły 1. Po raz pierwszy od 2010 roku w Kanadzie wystąpi Robert Kubica (Williams), który odniósł tam jedyne zwycięstwo, ale miał też poważny wypadek.

W 2019 roku kierowcy rywalizują w 70. sezonie mistrzostw świata Formuły 1. Po ośmiu latach przerwy wraca jedyny polski kierowca w historii F1 Robert Kubica. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na torach.  

formuła 1 serwis 1200.jpg
F1 - ROBERT KUBICA W WILLIAMSIE - Serwis specjalny

Doszło do niego 10 czerwca 2007 roku. Wówczas Polak wypadł z toru na prawe pobocze na 27. okrążeniu. Pod koniec długiego łuku rozbił auto o betonową barierę przy prędkości około 230 km/h. Po odbiciu koziołkując przeleciał na drugą stronę toru i po raz kolejny uderzył w bandę. Wyszedł z wypadku bez poważniejszych obrażeń, miał jedynie lekkie wstrząśnienie mózgu i skręconą kostkę.


Prawie równo rok później, 8 czerwca 2008, 34-letni obecnie kierowca zwyciężył na tym samym torze i opuszczał Montreal w roli lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. To jedyny dotychczas polski triumf w "królowej sportów motorowych".


Kubicy tego dnia pomogły niepowodzenia rywali - Brytyjczyk Lewis Hamilton nie zauważył, że przy wyjeździe z alei serwisowej było czerwone światło i wjechał w tył bolidu Fina Kimiego Raikkonena, a do tego pojawiły się problemy techniczne przy tankowaniu auta prowadzonego przez Brazylijczyka Felipe Massę, który musiał przez to wykonać dodatkowy pit stop. W ten sposób szansę na zwycięstwo straciło trzech spośród najpoważniejszych rywali Polaka.

Grand Prix Monako Kubica 1200F.jpg
Dziwne decyzje Williamsa. Kubica nadal to potrafi [KOMENTARZ]

- Montreal to piękne miasto i jeden z moich ulubionych wyścigów. Mam stamtąd dobre wspomnienia, choć to było dawno temu, i cieszę się, że tam wracam. To wyjątkowy tor, wymagający i czasem trochę zwodniczy. Zobaczymy, co uda się nam osiągnąć w ten weekend - powiedział Kubica, cytowany na oficjalnej stronie internetowej Williamsa.

Polak nie weźmie udziału w piątek w pierwszej sesji treningowej. Jego miejsce zajmie rezerwowy kierowca brytyjskiego teamu Kanadyjczyk Nicholas Latifi. Do samochodu Kubica wróci na drugą sesję tego dnia, a także na sobotni trening i kwalifikacje oraz na sam wyścig, który zaplanowano na niedzielę na godzinę 20.10 czasu polskiego.

Trudno spodziewać się w nim sukcesów Kubicy bądź jego partnera George'a Russella. Bolidy Williamsa odstają od reszty stawki pod względem osiągnięć, co przekłada się na zerowy dorobek punktowy i ostatnie miejsce brytyjskiego teamu w klasyfikacji konstruktorów.


Jej zdecydowanym liderem jest Mercedes GP, którego zawodnicy - broniący tytułu Lewis Hamilton i Valtteri Bottas - w pięciu z sześciu dotychczasowych rund zajmowali dwie pierwsze lokaty. Tylko 26 maja w Monako, gdzie triumfował Brytyjczyk, Fina na najniższy stopień podium zepchnął Niemiec Sebastian Vettel z Ferrari.

Robert Kubica 1200F.jpg
Zespół Formuły 1 złamał zasadę parc ferme. Co to znaczy?

- Coraz lepiej orientujemy się, jakie są silne i słabe strony naszego bolidu. Dotychczas byliśmy bardzo szybcy na zakrętach, ale sporo traciliśmy na prostych. W Kanadzie to oznacza duże wyzwanie dla nas. Właściwości toru mogą być atutem konkurencji - przyznał szef Mercedesa GP Toto Wolff.

Jeśli w niedzielę Hamilton wygra po raz kolejny, wyrówna rekord Niemca Michaela Schumachera, który triumfował w GP Kanady siedmiokrotnie w latach 1994-2004. Pierwszy raz Brytyjczyk zwyciężył tam w 2007 roku - w dniu wypadku Kubicy. Był to zarazem jego pierwszy wygrany wyścig Formuły 1.


W klasyfikacji generalnej Hamilton jest liderem z dorobkiem 137 punktów. Bottas ma o 17 mniej, a zajmujący trzecie miejsce Vettel zgromadził 82. Tuż za plecami Niemca jest Holender Max Verstappen z Red Bulla - 78 pkt.

Czołówka klasyfikacji generalnej kierowców (po 6 z 21 wyścigów):

1. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes GP) 137 pkt
2. Valtteri Bottas (Finlandia/Mercedes GP) 120
3. Sebastian Vettel (Niemcy/Ferrari) 82
4. Max Verstappen (Holandia/Red Bull-Honda) 78
5. Charles Leclerc (Monako/Ferrari) 57
6. Pierre Gasly (Francja/Red Bull-Honda) 32
7. Carlos Sainz jr (Hiszpania/McLaren-Renault) 18
8. Kevin Magnussen (Dania/Haas-Ferrari) 14
9. Sergio Perez (Meksyk/Racing Point-Mercedes) 13
10. Kimi Raikkonen (Finlandia/Alfa Romeo) 13
...
19. George Russell (W. Brytania/Williams-Mercedes) 0
20. Robert Kubica (Polska/Williams-Mercedes) 0

PAP Leclerc 1200.jpg
Mercedes bije rekordy F1. Ferrari walczy o przetrwanie [KOMENTARZ] 

Klasyfikacja konstruktorów:

1. Mercedes GP 257 pkt
2. Ferrari 139
3. Red Bull-Honda 110
4. McLaren-Renault 30
5. Racing Point-Mercedes 17
6. Haas-Ferrari 16
7. Toro Rosso-Honda 16
8. Renault 14
9. Alfa Romeo-Ferrari 13
10. Williams-Mercedes 0

Kalendarz Grand Prix Formuły 1 w sezonie 2019:

17 marca - GP Australii (Melbourne)
31 marca - GP Bahrajnu (Sakhir)
14 kwietnia - GP Chin (Szanghaj)
28 kwietnia - GP Azerbejdżanu (Baku)
12 maja - GP Hiszpanii (Barcelona)
26 maja - GP Monako (Monte Carlo)
9 czerwca - GP Kanady (Montreal)
23 czerwca - GP Francji (Le Castellet)
30 czerwca - GP Austrii (Spielberg)
14 lipca - GP Wielkiej Brytanii (Silverstone)
28 lipca - GP Niemiec (Hockenheim)
4 sierpnia - GP Węgier (Budapeszt)

------

1 września - GP Belgii (Spa-Francorchamps)
8 września - GP Włoch (Monza)
22 września - GP Singapuru 
29 września - GP Rosji (Soczi)
13 października - GP Japonii (Suzuka)
27 października - GP Meksyku (Meksyk)
3 listopada - GP USA (Austin)
17 listopada - GP Brazylii (Sao Paulo)
1 grudnia - GP Abu Zabi (Yas Marina)

(mb)