Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Karol Kozłowicz 11.06.2019

Prezydent: Polska przeznacza co roku 2,5 mld zł na pomoc rozwojową

- Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To ważne, aby osoby skrzywdzone koszmarem wojny mogły uzyskać pomoc bez potrzeby podejmowania niebezpiecznej wędrówki do innych krajów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent w wystąpieniu podczas międzynarodowych Warszawskich Targów Humanitarnych 2019 (Warsaw Humanitarian Expo 2019), które odbywają się w podwarszawskim Nadarzynie, podkreślał, że jest dumny z Polski, która "po wyjściu z ponurej doby komunizmu rozwija się tak pomyślnie" i od ponad 20 lat jest "donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej". 

- Możemy się poszczycić przeznaczaniem już przeszło 2,5 mld zł co roku na pomoc rozwojową - zaznaczył Andrzej Duda. Wskazał, że polska pomoc dociera do "odległych zakątków globu", ale również nasz kraj jest bardzo mocno zaangażowany w pomoc państwom sąsiednim, m.in. Ukrainie czy Białorusi. 

czytaj więcej
czaputowicz hum 1200 pap.jpg
Szef MSZ: targi humanitarne to miejsce otwartej debaty na temat pomocy

Polska - jak wskazał prezydent - jest też obecna na Bliskim Wschodzie, gdzie pomaga syryjskiej ludności cywilnej od samego początku wojny. - Jednocześnie wspieramy projekty humanitarne, mające na celu zapewnienie schronienia oraz miejsc noclegowych w krajach ościennych, do których zagrożona ludność syryjska migruje, takich jak Liban, Jordania czy Turcja - mówił Andrzej Duda. 

"Pomoc musi być znacznie szersza"

- Cieszę się, że Polska niesie pomoc ludziom dotkniętym kryzysami humanitarnymi bezpośrednio w miejscach ich powstania. To bardzo ważne, by osoby, które zostały skrzywdzone koszmarem wojny lub konfliktu, mogły uzyskać pomoc jak najszybciej i bez potrzeby podejmowania - przecież zawsze - niebezpiecznej wędrówki do innych, często odległych krajów - oświadczył prezydent. 

Wyraził również przekonanie, że pomoc dla takich społeczności musi być "znacznie szersza". - Po opanowaniu sytuacji kryzysowej oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb powinno następować wspieranie potencjału społecznego oraz gospodarczego tych wspólnot - podkreślił Duda. 

Według niego "tylko takie działanie może utrwalać proces budowania samodzielności i niezależności państw i społeczeństw, będących beneficjentami pomocy humanitarnej". Jak stwierdził, w szerszej perspektywie czasowej może to też przeciwdziałać wybuchom kolejnych konfliktów i kryzysów. 

koz