Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 14.06.2019

Spotkanie z burmistrzem. Para prezydencka już w Teksasie

Polska para prezydencka rozpoczęła dwudniową wizytę w Houston w Teksasie. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z burmistrzem Sylvestrem Turnerem.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornahauser-Dudą przebywają w USA od środy. Tego dnia złożyli oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotkali się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump. Efektem tego spotkania było podpisanie przez obu prezydentów deklaracji, dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA - zobacz raport specjalny - TUTAJ >>>

W czwartek para prezydencka od Houston w Teksasie rozpoczęła kilkudniową gospodarczą podróż po Stanach Zjednoczonych. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie prezydenta z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. Wieczorem para prezydencka w jednej z miejscowych parafii spotka się z Polonią z Teksasu, a prezydent wręczy odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

Spotkanie z ministrem energii USA

Na piątek zaplanowano spotkanie prezydenta z szefami amerykańskich firm energetycznych. Następnie Andrzej Duda wraz z ministrem energii USA Rickiem Perry'm odwiedzą Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, ok. 160 km. od śródmieścia Houston.

- Jeśli chodzi o energetykę, przewidujemy zarówno rozmowy biznesowe podczas tej wizyty, dotyczące rozwoju współpracy w sektorze gazu, ale także toczą się rozmowy na temat rozszerzenia pakietu współpracy energetycznej między Polską a USA na inne dziedziny energetyki. Jest możliwe, że te rozmowy będą konkludować w formie dokumentów podczas tej wizyty - mówił przed wizytą w USA szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Sekretarz energii USA Rick Perry i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podpisali w środę w Waszyngtonie memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej - informowała polska ambasada w USA.

Ważny komunikat PGNiG

Natomiast PGNiG podał w środę, że kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.

PGNiG wyjaśnił, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines. 

aj