Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 24.06.2019

Premier: 500 + to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu

- Jesteśmy przekonani, że 500 + to będzie bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, do lepszego życia - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu "Rodzina 500 plus" w rozszerzonej formule na pierwsze dziecko.

- 500 + to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu; jesteśmy przekonani, że to będzie bardzo ważny impuls do poprawy edukacji, do lepszego życia - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak składać wnioski?

Od 1 lipca program "Rodzina 500 plus" obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną.

Można to będzie zrobić poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS. Wnioski drogą papierową będzie można składać od 1 sierpnia. Świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do końca października.

Złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października.

Zmiany w programie: teraz świadczenia obejmą też pierwsze dziecko

Rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500 Plus" na każde dziecko 16 kwietnia. Sejm uchwalił ją 26 kwietnia, Senat - 9 maja. 16 maja ustawę podpisał ją prezydent Andrzej Duda. 

Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe. Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 złotych netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 złotych netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.

Z programu Rodzina 500 + po zmianach skorzysta 6 milionów 800 tysięcy dzieci. 

Rozszerzenie programu to jeden z elementów tzw. "Nowej Piątki PiS", zwanej także "Piątką Kaczyńskiego", zaprezentowanej 25 lutego tego rojku podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Inne elementy, to: "trzynastka" dla emerytów, zniesienie podatku PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia, a także obniżenie kosztów pracy i odtwarzanie lokalnych połączeń autobusowych. . 

IAR/PAP/agkm