Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Dadura 13.07.2019

Wybory parlamentarne 2019. Jarosław Kaczyński przedstawił "jedynki" PiS

Już oficjalnie znamy "jedynki" Prawa i Sprawiedliwości, które poprowadzą partyjne listy w wyborach parlamentarnych. Jarosław Kaczyński, prezes ugrupowania, będzie liderem listy warszawskiej, a premier Mateusz Morawiecki - katowickiej. 
Posłuchaj
  • Jak zaznaczył Jarosław Kaczyński, ci kandydaci najlepiej reprezentują Prawo i Sprawiedliwość (IAR)
  • Jarosław Kaczyński zaprezentował jedynki do wyborów parlamentarnych (IAR)
Czytaj także

Jarosław Kaczyński zaprezentował 41 liderów list Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy do wyborów parlamentarnych. W Warszawie jedynkę otrzymał prezes PiS. W Krakowie liderem listy będzie Małgorzata Wassermann. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał jedynkę w Katowicach. 

W okręgu podwarszawskim "jedynką" został Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, w Legnicy zaś - Adam Lipiński, wiceprezes ugrupowania. W Wałbrzychu liderem jest Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, we Wrocławiu na czele znalazła się posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, a w Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos.

pap_jaroslawkaczynski1200.jpg
Prezes PiS: musimy odnieść zwycięstwo, które pozwoli podtrzymać dobry czas Polaków i Polski

W Toruniu na czele listy stanie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, a w Lublinie Sylwester Tułajew, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Listę PiS w Chełmie otwiera Jacek Sasin, wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, natomiast w Zielonej Górze - poseł Marek Ast. W Łodzi z kolei "jedynką" został Piotr Gliński, wicepremier, szef resortu kultury, w Piotrkowie Trybunalskim - Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS. 

Marek Kuchciński "jedynką" w Krośnie

W Sieradzu "jedynkę" ma posłanka Joanna Lichocka, w Chrzanowie Rafał Bochenek, były rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło. W Krakowie "jedynka" przypadła posłance Małgorzacie Wassermann, w Nowym Sączu - posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi. W Tarnowie z pierwszego miejsca wystartuje radna Anna Pieczarka.

W Płocku na pierwszym miejscu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, w Radomiu - szef gabinetu premiera Marek Suski, a w Siedlcach - minister energii Krzysztof Tchórzewski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Norbert Maliszewski: PiS kilka kroków przed opozycją, "jedynki" przemyślane

W Opolu z pierwszego miejsca wystartuje wicewojewoda Violetta Porowska. W Krośnie - marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Liderem w Rzeszowie jest szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Zbigniew Ziobro wystartuje z Kielc

W Białymstoku "jedynką" został minister edukacji Dariusz Piontkowski, w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin, w Gdyni poseł Marcin Horała, a w Bielsko-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Liderem listy w Częstochowie został wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, w Gliwicach szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a Rybniku na czele listy jest b. europoseł Bolesław Piecha.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ryszard Terlecki: w tym tygodniu zaczynamy formułować program - będzie gotowy na początek kampanii

W Sosnowcu "jedynkę" ma posłanka Ewa Malik, w Kielcach szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w Elblągu poseł Leonard Krasulski, w Olsztynie Wojciech Maksymowicz, w Kaliszu poseł Jan Dziedziczak.

Kiedy wybory parlamentarne?

W Koninie lideruje wojewoda Zbigniew Hoffmann, w Pile - Krzysztof Czarnecki, w Poznaniu minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, w Koszalinie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, a w Szczecinie minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Wybory do parlamentu odbędą się jesienią. Prezydent musi zarządzić ich termin do 14 sierpnia. Może wybrać jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.

kad, mbl