PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 13.07.2019

Superpuchar Polski: Piast oblał sprawdzian przed Ligą Mistrzów. Lechia z trofeum

To była obiecująca inauguracja sezonu. Po emocjonującym spotkaniu Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 3:1 (2:0) w meczu o Superpuchar Polski.
  • Radości ze zwycięstwa swoich podopiecznych nie krył trener Lechii Piotr Stokowiec. (IAR)
  • Napastnik Lechii Artur Sobiech podkreślił, że zwycięstwo nad mistrzem Polski to dobry prognostyk przed inauguracją sezonu. (IAR)

Zgodnie z przedmeczowymi przypuszczeniami, w drużynie Piasta Gliwice szansę dostało kilku nowych zawodników, w tym Sebastian Milewski, Tomas Huk i Jakub Holubek. Waldemar Fornalik podjął decyzję o postawieniu na piłkarzy "drugiego garnituru" ze względu na zbliżający się rewanż w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Lechiści wystąpili w najsilniejszym składzie i bardzo szybko wyszli na prowadzenie. Już w drugiej minucie po zagraniu Żarko Udovicicia bramkę zdobył Lukas Haraslin. Niecałe dwadzieścia minut później błąd popełnił bramkarz Jakub Szmatuła, a po przytomnym zagraniu Gajosa prowadzenie podwyższył Jarosław Kubicki.

Gospodarze meczu w Gliwicach mieli swoje sytuacje, jednak w kluczowych momentach pudłowali Parzyszek, Felix i Badia.

Różnice zmian

W przerwie meczu Fornalik zdecydował się na zmianę słabego Holubka i wpuszczenie na boisko Joela Valencii. Popularny Waldek King szybko pożałował tej decyzji, gdyż chwilę po wznowieniu gry, podanie Ekwadorczyka wzdłuż boiska przeciął Haraslin i Lechia zdobyła trzecią bramkę.

Następnie szkoleniowiec gliwiczan wprowadził Patryka Sokołowskiego i Daniego Aquino. Pierwszy z wymienionych w 68. minucie oddał strzał, który odbił się rykoszetem od obrońcy i zaskoczył Kuciaka. Mimo wielu ataków, mistrzowie Polski nie potrafili zdobyć drugiej bramki.

Klub z Gdańska po raz drugi zagrał w meczu o Superpuchar Polski. Za pierwszym razem, po zdobyciu krajowego pucharu w 1983 roku, wygrali na własnym stadionie z Lechem Poznań po bramce Jerzego Kruszczyńskiego. Była to zarazem pierwsza edycja tych rozgrywek w historii polskiej piłki.

Piast Gliwice – Lechia Gdańsk 1:3 (0:2).

Bramki: Lukas Haraslin (2), Jarosław Kubicki (21), 0:3 Lukas Haraslin (47), 1:3 Patryk Sokołowski (68),

Zdobywca Superpucharu: Lechia Gdańsk.

Żółte kartki: Piast – Joel Valencia; Lechia – Błażej Augustyn, Żarko Udovicić, Karol Fila, Jarosław Kubicki.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 6791.

Piast: Jakub Szmatuła – Tomasz Mokwa, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov – Gerad Badia, Sebastian Milewski (92. Uros Korun), Jorge Felix (83. Martin Konczkowski), Tom Hateley (62. Patryk Sokołowski), Jakub Holubek (46. Joel Valencia) - Piotr Parzyszek (62. Dani Aquino).

Lechia: Dusan Kuciak – Karol Fila, Mario Maloca, Błażej Augustyn, Filip Mladenović (88. Michał Nalepa) – Lukas Haraslin (66. Sławomir Peszko), Daniel Łukasik, Maciej Gajos (73. Tomasz Makowski), Jarosław Kubicki, Żarko Udovicić (96. Egy Maulana Vikri) – Flavio Paixao (59. Artur Sobiech).