Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Michalak 24.07.2019

Użytkowanie wieczyste. W Warszawie wydano tylko 3,9 proc. zaświadczeń

- Zakładam, że pan prezydent Rafał Trzaskowski znajdzie sposób na to, aby przyspieszyć oddawanie Warszawiakom własności - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Poinformował, że władze stolicy do połowy br. wydały tylko 30 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. - To 3,9 proc. takich dokumentów, które mają zostać wydane w tym mieście - podkreślił. 

Artur Soboń ocenił, że jeśli chodzi o wydawanie zaświadczeń użytkownikom wieczystym "są oczywiście miejsca, gdzie to idzie znacznie gorzej i tym miejscem jest miasto Warszawa".

- W pierwszym kwartale br. tych wydanych zaświadczeń było niespełna 2,5 tys., po półroczu mamy 30 tys. z 800 tys. zaświadczeń. To w praktyce oznacza 3,9 proc. wydanych zaświadczeń przez pierwsze pół roku, to nie nastraja optymistycznie - mówił.

blok osiedle dom 1200 free.jpg
Do sądów wpłynęło ponad 905 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

- Zakładam, że pan prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski znajdzie sposób na to, aby przyspieszyć oddawanie Warszawiakom własności - dodał.

"Warszawa jest tutaj prawdziwym maruderem"

- Mój apel, żeby tak zorganizować pracę w dzielnicach i w warszawskim ratuszu, aby te zaświadczenia wydawać szybciej, bo Warszawa jest tutaj prawdziwym maruderem - powiedział wiceszef resortu inwestycji i rozwoju.

Podkreślił, że wydano już "blisko milion zaświadczeń potwierdzających własność Polaków". - Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że ustawa uwłaszczeniowa idzie całkiem sprawnie. Chcielibyśmy pewnie, żeby te zaświadczenia wydawane były szybciej, ale ta skala jest rzeczywiście gigantyczna - ocenił. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sebastian Kaleta o Strefie Relaksu: nieudana realizacja jednej z pustych obietnic

- Mam takie przekonanie, że poza Warszawą wszyscy zdążą i te zaświadczenia mieszkańcy, Polacy otrzymają do końca tego roku. Pewnie jakiś minimalny odsetek zostanie na rok 2020. Liczyliśmy się z tym, bo w ustawie jest też zapisany cały system bonifikat do tych, którzy otrzymają to zaświadczenie później.

***

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości). 

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

paw/