Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Dadura 29.07.2019

Dziś rozpoczynają się główne uroczystości 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Przed południem, przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy "Żywiciela" na warszawskim Żoliborzu, odmówiona została modlitwa za poległych Powstańców walczących na Żoliborzu. To w tym miejscu bowiem 1 sierpnia 1944 roku jeszcze przed godziną 17.00 padły pierwsze strzały Powstania. 
Posłuchaj
  • Trwają obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
Czytaj także

Tego dnia ok. godz. 13.30 przy ul. Krasińskiego żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, natknęli się na patrol niemiecki. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, a do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały.

Dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim

O godz. 17.00 zabiją dzwony kościelne w hołdzie powstańcom warszawskim. Tego dnia stu harcerzy będzie pełniło wartę przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek mediom, bicie dzwonów będzie oddaniem hołdu poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy.

Ponadto Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego chce przypomnieć związek kard. Stefana Wyszyńskiego z powstaniem. Gdy 1.08.1944 r. wybuchło powstanie, ks. Wyszyński znajdował się w Laskach. Wspierał żołnierzy walczących w kampinoskich oddziałach, pełniąc funkcję kapelana AK okręgu wojskowego Żoliborz-Kampinos. Działał pod pseudonimem Radwan III.

Jak napisali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji warszawskiej, 1 sierpnia od godz. 10.00 do 14.00 stu harcerzy z całej Polski będzie pełnić wartę przy pomniku Prymasa Tysiąclecia przed kościołem sióstr wizytek w Warszawie.

1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis o godz. 17.00, a następnie na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, odmówione zostaną modlitwy za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

kad