Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 02.08.2019

Szef MSZ w ONZ: Polsce zależy na umocnieniu systemu opartego na prawie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przewodniczył debacie w ONZ na temat sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych. Zapowiedział, że kolejne posiedzenie będzie poświęcone przestrzeganiu prawa międzynarodowego, co jest głównym motywem polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 
Posłuchaj
  • Polska przewodniczyła Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Czytaj także

Podczas debaty na temat sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych Jacek Czaputowicz mówił, że dzieci są pierwszymi ofiarami wojen i przemocy. Minister podkreślił, że ochrona dzieci jest dla Polski priorytetem i że nasz kraj pomaga najmłodszym ofiarom konfliktu na wschodniej Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie

Minister zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku prawa dzieci były łamane w 20 krajach.

- Dzieci są pierwszymi ofiarami wojen i przemocy. Są okaleczane i porywane oraz atakowane w szkołach i szpitalach - mówił szef polskiej dyplomacji, zwracając uwagę na ogromną traumę, na jaką dzieci są narażone podczas wojen. 

- Polska pomaga najmłodszym ofiarom konfliktu na wschodniej Ukrainie, między innymi przez wsparcie psychologiczne. Oferujemy także schronienie, edukację i rehabilitację na Bliskim Wschodzie - podkreślił minister, apelując o przywrócenie najmłodszym dzieciństwa.

Raport sekretarza generalnego ONZ

Raport sekretarza generalnego ONZ mówi o wzroście do 24 tysięcy liczby przypadków rażącego łamania praw dzieci na świecie. Tylko w ubiegłym roku dochodziło do nich w 20 krajach.

Chodzi między innym o rekrutację dzieci do oddziałów zbrojnych, okaleczanie ich, ataki na szkoły i szpitale oraz utrudnianie dostępu do pomocy humanitarnej.

Polska została rotacyjnym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w styczniu 2018 roku. W maju ubiegłego roku przewodniczyła Radzie.

Podczas obecnego przewodnictwa, poza bieżącymi wydarzeniami, Rada zajmie się zgłoszonymi przez nasz kraj tematami - takimi jak przestrzeganie prawa międzynarodowego i prześladowania na tle religijnym.

IAR/agkm