Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 22.08.2019

Wojewoda małopolski: podczas burzy w Tatrach zginęły cztery osoby - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe

Wciąż trwa akcja ratunkowa po gwałtownej burzy, która przeszła w czwartek przez Tatry. Po posiedzeniu sztabu kryzysowego, który zebrał się w Zakopanem, wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował, że po polskiej stronie gór życie straciły cztery osoby.
Galeria Posłuchaj
  • Wojewoda małopolski: cztery ofiary śmiertelne w Tartach - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe (IAR)
  • Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach (IAR)
  • Trzeba podkreślić harmonię we współpracy służb ratowniczych (IAR)
Czytaj także
  • Cztery ofiary śmiertelne po polskiej stronie po burzy w Tatrach - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe.
  • Ponad 80 lżej poszkodowanych trafiło do szpitali, brak danych o osobach w stanie ciężkim.
  • Wciąż trwa akcja ratunkowa. Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach - wojewoda małopolski.
  • Ok. 21 do Zakopanego dotrze premier Mateusz Morawiecki.

Dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe zginęły w trakcie gwałtownej burzy, która przeszła przez Tatry. Prócz tego słowacka Horska Zachranna Slużba informuje o jednej ofierze śmiertelnej po ich stronie.

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Zakopanem, poinformował, że akcja ratunkowa trwa, a osoby poszkodowane są płynnie transportowane do szpitali.

Najlżej poszkodowani - 89 osób - trafili do szpitala w Zakopanem, pozostali do szpitali w Nowym Targu, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej i Krakowie. Nie ma danych o liczbie osób w stanie ciężkim.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Tragiczne skutki burzy w Tatrach. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Wojewoda małopolski poinformował, że około 21.00 do Zakopanego przybędzie premier Morawiecki.

Premier jedzie na południe Polski. To reakcja na trudną sytuację w Tatrach
Burza tatru helikopter pap-1200.jpg
Premier jedzie na południe Polski. To reakcja na trudną sytuację w Tatrach

Tragiczna burza w Tatrach

W czwartek nad Tatrami przeszła gwałtowna i niespodziewana burza. W jej trakcie doszło m.in. do tragedii na Giewoncie, gdzie piorun uderzył w łańcuch, za pomocą którego turyści wspinają się na szczyt. Porażonych zostało kilkanaście osób, w tym 13-letni chłopiec, który - mimo reanimacji - zmarł.

Już teraz wiadomo, że w wyniku burzy w różnych miejscach Tatr poszkodowanych jest znacznie więcej, a 5 osób (w tym jedna po słowackiej stronie gór) straciło życie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Gwałtowne zmiany pogodowe w Tatrach. Znamy kierunek przemieszczania się burzy

Wciąż trwa akcja ratunkowa

Na ratunek poszkodowanym przez burzę pospieszyło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo poinformowała, że akcją ratunkową kieruje TOPR, uczestniczą w niej cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 13 karetek, 22 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, 87 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i Straż Parku. Działania wspiera Policja, Straż Graniczna i Straż Miejska. 

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy akcja się zakończy - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Ratownicy pozostaną w górach tak długo jak będzie to potrzebne - dodał.

- Służby działają i pracują, aby dotrzeć do wszystkich poszkodowanych. Nie wiemy ile osób może być jeszcze w górach - podkreślił.

Odwołano imprezy i festiwale. Spływają kondolencje

Wszystkie wydarzenia, które miały dziś się odbyć w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zostały odwołane. Jubileuszowa Gala 100-lecia Związku Podhalan o godzinie 17 została zastąpiona modlitwą za poszkodowanych i oddaniem czci pamięci tragicznie zmarłych turystów.

Na godzinę 19:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zaplanowano mszę św. w intencji ofiar i o zdrowie dla poszkodowanych. Po niej odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w tych samych intencjach.

Wyrazy współczucia osobom poszkodowanym tragedią złożył prezydent Andrzej Duda, a także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

- Usłyszałam właśnie o tragedii w Tatrach. Wyrazy ogromnego współczucia dla rodzin ofiar. Poszkodowanym życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia - napisała na Twitterze ambasador USA w Warszawie.

Uruchomiono specjalną infolinię

Wojewoda małopolski podkreślił, że szczególnie wdzięczny jest staroście powiatowemu za współpracę w kwestii uruchomienia infolinii dla rodzin osób poszkodowanych.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Została uruchomiona infolinia dla rodzin osób poszkodowanych w Tatrach

Do dyspozycji pozostają dwa numery telefonów: 18 201 71 00 oraz 18 202 39 14. Wsparcie psychologiczne dla potrzebujących jest udzielane w szpitalu w Zakopanem oraz pod numerami infolinii.

jmo