Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 26.08.2019

Bliżej przejęcia Lotosu przez Orlen. Porozumienie ws. akcji

PKN Orlen podpisał porozumienie z Grupą Lotos i Skarbem Państwa w sprawie przejęcia Lotosu. To kolejny etap transakcji.

W komunikacie Orlenu czytamy, że porozumienie nie jest wiążące i nie kreuje zobowiązań dla sygnatariuszy w sprawie transakcji, lecz określa ich wspólne rozumienie kształtu umowy i szczegóły dalszej współpracy. W dokumencie opisano między innymi sposób określenia ceny sprzedaży LOTOS-u. Sam LOTOS zapewnił w porozumieniu o woli współpracy z pozostałymi jego sygnatariuszami - spółką PKN Orlen oraz Skarbem Państwa - w celu dokonania transakcji.

3 lipca Orlen zgłosił transakcję do w Komisji Europejskiej, by ta wyraziła na nią zgodę. Komisja wszczęła postępowanie wyjaśniające 7 sierpnia i przedstawiła listę zastrzeżeń do transakcji. Wśród nich było zagrożenie monopolem na rynku paliwowym w Polsce.

Orlen1200.jpg
Połączenie Orlenu z Lotosem uodporni Polskę na wahania rynków zewnętrznych

Władze Orlenu optując za fuzją mówiły, że chcą utworzyć silny koncern z międzynarodowym potencjałem.

Orlen jest przedsiębiorstwem naftowo-gazowym, właścicielem jednej z dwóch polskich rafinerii oraz rafinerii na Litwie i w Czechach. Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej w Polsce, Austrii, Czechach, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Niemczech i na Słowacji. Zajmuje się też poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz działalnością na rynku petrochemicznym.

Lotos jest również przedsiębiorstwem naftowo-gazowym i właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Prowadzi działalność na rynku hurtowym i detalicznym produktów rafinacji ropy naftowej, głównie w Polsce, ale również w Czechach, na Litwie, Słowacji, Łotwie i w Estonii. Podobnie jak PKN Orlen, Lotos prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz działalność na rynku petrochemicznym.

fc