Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 30.08.2019

Wojsko, straż pożarna i służby przygotowują się do budowy rurociągu odprowadzającego ścieki

Wojsko, straż pożarna, przedstawiciele rządu i władz miejskich oraz Wód Polskich przeprowadzili rekonesans nad Wisłą, w związku z przygotowaniami do budowy awaryjnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka" znajdującej się na prawym brzegu rzeki.

scieki wisła awaria pap 1200.jpg
Awaria oczyszczalni w Warszawie. Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka

O budowie alternatywnego rurociągu zdecydował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W wyniku awarii dwóch kolektorów, odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", do których doszło w miniony wtorek i środę, do Wisły zrzucane są nieczystości. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

Uczestniczący w rekonesansie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował dziennikarzy, że służby ustalają podział zadań i omawiają najważniejsze kwestie, związane z budową rurociągu.

"Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki"

– Kwestie inżynieryjne, obliczeniowe, są szalenie istotne. (…) będziemy chcieli, żeby jak najsprawniej ten proces stworzenia rurociągu, którym będą przepompowywane ścieki do oczyszczalni "Czajka" (…) został przeprowadzony" – powiedział. Wcześniej po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM Michał Dworczyk informował, że z trzech garnizonów zostaną ściągnięte siły i środki niezbędne do tego, "żeby została zbudowana przeprawa przez Wisłę, a następnie tą przeprawą pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki".

Trzaskowski czajka PAP-1200.jpg
Rafał Trzaskowski: opracowujemy działania, które zmniejszą szkodliwość ścieków

– Przeprawę zbudujemy jak najszybciej – zapewnił inspektor Rodzajów Wojsk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. bryg. Sławomir Owczarek. Podkreślił, że sama budowa mostu pontonowego nie trwa długo. Najważniejsze jest dokonanie odpowiednich obliczeń, dotyczących realizacji tego zadania.

Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Krzysztof Woś wyjaśnił, że budowa mostu pontonowego będzie możliwa przy głębokości rzeki wynoszącej, co najmniej 70 cm. W jego ocenie obecny stan wody pozwala na budowę przeprawy. Zaznaczył, że konieczne są jednak dokładne obliczenia.

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie scieków do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

pb