PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 30.08.2019

Ekstraklasa: Arka Gdynia odbiła się od dna. Pierwsze zwycięstwo w sezonie

Arka Gdynia opuściła ostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy. Podopieczni Jacka Zielińskiego pokonali na własnym boisku Górnika Zabrze 1:0, zaliczając pierwsze zwycięstwo w siedmiu dotychczasowych meczach.

W ekipie gospodarzy w wyjściowej "11" pojawił się zakontraktowany w środę na trzy lata 29-letni holenderski środkowy pomocnik Marko Vejinovic. Nie była to jednak w porównaniu do przegranego 1:3 ostatniego wyjazdowego spotkania z Cracovią jedyna zmiana. W sumie trener Jacek Zieliński postanowił wymienić sześciu zawodników z podstawowego składu.

Początek spotkania należał do gości, którzy zaczęli odważnie i wyglądali na pewnych siebie. Przeprowadzili kilka dobrych ataków, groźnym uderzeniem popisał się Angulo, ale na posterunku był Pavel Steinbors. Stopniowo do głosu zaczęli dochodzić walczący o pierwszy komplet punktów w tym sezonie gdynianie.

W 37. minucie meczu Arka przeprowadziła świetną składną akcję, po której do strzału doszedł Maciej Jankowski. Bramkarz mógł tylko patrzeć na to, jak piłka mija słupek jego bramki - do szczęścia gospodarzom zabrakło dosłownie centymetrów.

Choć Górnik miał lepsze wejście w to spotkanie, końcówka pierwszej części gry należała zdecydowanie do gospodarzy i zawodnicy Jacka Zielińskiego mogą mieć do siebie spore pretensje, że nie zdołali wyjść na prowadzenie przed zejściem do szatni. W ostatniej akcji tej części gry zabrzanie mieli też swoją szansę, ale Angulo nie zdołał pokonać bramkarza po strzale z ostrego kąta.

W 55. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie za sprawą Dawita Szirtładze. Gruzin był aktywny po wyjściu na drugą połowę i wreszcie dopiął swego, zdobywając gola po precyzyjnym uderzeniu.

Strzelony gol dodał animuszu ostatnim w tabeli gdynianom. Stworzyli sobie kilka dogodnych okazji do podwyższenia prowadzenia, ale brakowało im skuteczności, kilka razy dobrze bronił Martin Chudy. Górnicy walczyli o wyrównującego gola, jednak to oni okazali się tego dnia zespołem słabszym.

Gdynianie mają 5 punktów, zabrzanie - 10.

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Dawit Szirtładze (55).

Żółta kartka - Arka Gdynia: Azer Busuladzic. Górnik Zabrze: Przemysław Wiśniewski.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 6 321.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Frederik Helstrup, Adam Marciniak (85. Adam Danch) - Kamil Antonik (69. Mateusz Młyński), Azer Busuladzic, Marko Vejinovic, Michał Nalepa, Maciej Jankowski (79. Marcin Budziński) - Dawit Szirtładze.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Boris Sekulic, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - David Kopacz (46. Filip Bainovic), Mateusz Matras (59. Ishmael Baidoo), Daniel Ściślak (72. Szymon Matuszek), Łukasz Wolsztyński, Jesus Jimenez - Igor Angulo