Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 16.06.2010

Pogoda obniży wyborczą frekwencję?

Według prognoz synoptyków pogoda podczas weekendu będzie fatalna. IMGW przewiduje burze i opady. Czy frekwencja podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich będzie równie fatalna jak pogoda?
Pogoda obniży wyborczą frekwencję?

Synoptycy na weekend i poniedziałek przewidują burzową pogodę z temperaturą do 21 stopni i opadami dochodzącymi lokalnie do 30-35 mm/mkw. Może ona spowodować wzrost poziomu wód w rzekach, ale nie możemy mówić o jakiejś kolejnej fali wezbraniowej" - mówił w środę zastępca dyrektora IMiGW Rafał Bąkowski podczas konferencji prasowej.

Sobota ma być pochmurna, z przelotnym deszczem, w centrum i na wschodzie burze z silnym wiatrem i opadami do 30 mm/mkw. Temperatura maksymalna od 17 do 21 stopni.

W niedzielę i poniedziałek nadal pochmurna i deszczowa pogoda, burze z silnym wiatrem i opady lokalnie do 35 mm/mkw na wschodzie. Temperatura maksymalna od 14 do 21 stopni.

Powódź wpłynie na frekwencje

Według politologów frekwencja w najbliższych wyborach powinna oscylować wokół 50%, a wpływ na nią będzie miała także sytuacja na terenach dotkniętych przez powódź.

Mikołaj Cześnik z Polskiej Akademii Nauk uważa, że wielu obywateli nie będzie mogło uczestniczyć w głosowaniu, gdyż będą sprzątać swoje domy i gospodarstwa po powodzi. - My nie jesteśmy w stanie oszacować jak duża to jest grupa, ale to wcale nie jest grupa mała - powiedział.

Zdaniem Mikołaja Cześnika, wielu jest mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mogą o własnych siłach wybrać się na głosowanie. Jego zdaniem, polscy politycy powinni robić dużo więcej, by wprowadzać inne możliwości głosowania dla takich osób, np. głosowanie pocztowe czy tzw. "przenośne urny wyborcze". Głosowanie pocztowe sprawdza się na Litwie - podkreślił Mikołaj Cześnik.

Wybory na zalanych terenach

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski zapewnia, że głosowanie w wyborach prezydenckich jest możliwe do przeprowadzenia we wszystkich gminach na obszarze, gdzie wystąpiła powódź.

Szef PKW poinformował również, że na terenach dotkniętych powodzią sporządzone zostały spisy wyborców, a organy samorządowe podejmują niezbędne działania informacyjno-organizacyjne dla przekazania wyborcom informacji o zmianie miejsca głosowania wszędzie tam, gdzie było to konieczne oraz wydają na żądanie zaświadczenia o prawie do głosowania wyborcom ewakuowanym.

Zastrzegł jednak, że głosowanie na niektórych terenach będzie przebiegało w warunkach dalekich od zwyczajowo przyjętych.

"Gdziekolwiek jesteś zagłosuj"

Zaświadczenia upoważniające do udziału w wyborach poza miejscem zameldowania można pobrać tylko do 18 czerwca. Wyda je urząd dzielnicy, miasta lub gminy. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym punkcie wyborczym w Polsce lub za granicą.

Zaświadczenie można odebrać osobiście albo przez osobę upoważnioną. Pełnomocnikowi trzeba wówczas przekazać upoważnienie na piśmie, uwzględniając w nim numer PESEL. Nie musi ono być oryginałem, można je np. przesłać faksem. Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz w dniu ponownego głosowania.

to, PAP