Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 07.09.2019

Oddalona skarga na decyzje ws. reprywatyzacji. "Zwycięstwo komisji"

- Rozstrzygniecie sądu ws. nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 i wycofanie przez m.st. Warszawa skargi ws. Królewskiej 39 to dwie wygrane komisji weryfikacyjnej - stwierdził jej szef Sebastian Kaleta. Paweł Lisiecki (PiS) zaapelował do ratusza, by wycofał pozostałe skargi na decyzje komisji.
Posłuchaj
  • Paweł Lisiecki: warto by było, aby wycofać skargi do WSA (IAR)
  • Sebastian Kaleta: jeśli wyrok się uprawomocni, Alina D. powinna zwrócić pieniądze (IAR)
Czytaj także

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę na decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie ul. Morszyńskiej 27. W marcu br. komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy o przyznaniu Alinie D. odszkodowania za tę nieruchomość. Piątkowy wyrok nie jest prawomocny.

S. Kaleta: ważne wygrane

Jednocześnie pozostała w mocy także inna z decyzji komisji weryfikacyjnej. W drugiej z piątkowych spraw - dotyczącej dawnej ul. Królewskiej 39 - pełnomocnicy m.st. Warszawy wycofali skargę na postanowienie komisji uchylające decyzję zwrotową i w związku z tym postępowanie przed WSA w tej sprawie zostało umorzone.

- Dzisiejsze rozstrzygnięcia pokazują, że komisja prowadzi swoje postępowania bardzo profesjonalnie i to dwie ważne wygrane komisji weryfikacyjnej. Jak widać komisja potrafi skutecznie walczyć o mienie Warszawy - powiedział Sebastian Kaleta na piątkowej konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości.

Jak dodał, sprawa Morszyńskiej 27 to jedna z nielicznych spraw, w której skargi nie złożył stołeczny ratusz, tylko sama Alina D. - Jeśli ten wyrok stanie się prawomocny Alina D. powinna zwrócić 833 tys. zł (przyznanego odszkodowania) do budżetu miasta st. Warszawy - podkreślił.

Wycofana skarga

W drugiej sprawie, czyli Królewskiej 39, przypomniał Kaleta, występował tzw. kurator z Karaibów i skargę złożyło tylko m.st. Warszawa. - Jednak, co ciekawe, dzisiaj podczas rozprawy miasto wycofało tę skargę - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Komisja reprywatyzacyjna: uchylono dwie decyzje prezydenta Warszawy

Wiceszef komisji Paweł Lisiecki (PiS) zwrócił się do władz Warszawy, aby jeszcze raz przeanalizował wszystkie skargi, które wniosły na decyzje komisji weryfikacyjnej. - Być może warto by było, aby tak jak stało się to w przypadku nieruchomości przy ul. Królewskiej, wycofać te skargi do sądu administracyjnego, co jednocześnie otworzyłoby drogę do tego, aby te nieruchomości wróciły do miasta, a lokatorzy mogli otrzymać odszkodowania i zadośćuczynienia - powiedział poseł.

Raport z prac komisji

Sebastian Kaleta zapowiedział, że prawdopodobnie we wtorek przedstawi propozycje raportu podsumowującego prace komisji weryfikacyjnej. W marcu br. komisja weryfikacyjna w sprawie Morszyńskiej 27 zdecydowała o uchyleniu decyzji prezydenta Warszawy ze stycznia 2012 r. i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Prawa i roszczenia do tej nieruchomości na warszawskiej Sadybie kupiła w 2011 r. Alina D. - podejrzana i oskarżona w różnych wątkach tzw. afery reprywatyzacyjnej matka również oskarżonego b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza. Potem D. wystąpiła do prezydenta m.st. Warszawy o odszkodowanie.

pap komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Komisja weryfikacyjna unieważniła kolejną decyzję reprywatyzacyjną

Decyzją z 30 stycznia 2012 r. prezydent m.st. Warszawy ustalił na rzecz D. odszkodowanie w wysokości 833 tys. 521 zł za niezabudowaną część nieruchomości. Gdy komisja weryfikacyjna uchyliła tę decyzję, Alina D. odwołała się do WSA.

W piątek WSA - niezależnie od uwag do uzasadnienia postanowienia komisji - podzielił ocenę komisji, co do naruszeń przy decyzji ze stycznia 2012 r. - W tym zakresie sąd ocenił działanie komisji jako prawidłowe - uzasadniała orzeczenie sędzia Anna Wesołowska.

"Decyzja z naruszeniem przepisów prawa"

Z kolei w drugiej z wyznaczonych na piątek spraw w WSA, dotyczących dawnej ul. Królewskiej 39, m.st. Warszawa wycofało swą skargę. Jak uzasadniała przed sądem reprezentująca miasto mec. Elżbieta Buczek, skargę wycofano "z uwagi na toczące się w sądzie powszechnym w sprawie m.in. tej nieruchomości postępowanie karne, w którym badane są kwestie kuratorów i ekwiwalentności świadczeń".

W lipcu ub.r., uzasadniając uchylenie decyzji zwrotowej dla dawnego adresu Królewska 39 komisja wskazała, że "decyzja prezydenta m.st. Warszawy z 25 czerwca 2011 r. została wydana z naruszeniem przepisów prawa, a konieczny do wyjaśnienia zakres spraw ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie".

Komisja stwierdziła, że "wydając kontrolowaną decyzję, prezydent Warszawy nie ustalił kluczowej dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku dekretowego przesłanki, czyli czy pierwotni właściciele nieruchomości byli w posiadaniu wskazanego gruntu". Przypominała, że w sprawie Królewskiej 39 występował tzw. kurator z Karaibów, czyli adwokat Stevyn Bartlette, pochodzący z wysp Saint Kitts and Nevis.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Sebastian Kaleta _1200.jpg
S. Kaleta: trzeba stworzyć przepisy regulujące kwestie reprywatyzacji

Inne decyzje sądu

W 2018 r. skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, w związku z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie, w tym Królewskiej 39. Jak wskazywała prokuratura, przestępcze działania podejmowane przez oskarżonych miały na celu przejęcie praw do nieruchomości warszawskich przez tzw. handlarzy roszczeniami Macieja M. i jego syna Maksymiliana M. Wszyscy zostali oskarżeni o popełnienie łącznie 24 przestępstw. Proces w tej sprawie ruszył przed stołecznym sądem okręgowym w marcu br.

Dotychczas - w lutym br. - WSA oddalił skargi złożone na decyzje komisji weryfikacyjnej przez strony postępowania, w tym przez m.st. Warszawa, w sprawach nieruchomości położonych przy ul. Łochowskiej 38 oraz Kazimierzowskiej 34.

Z kolei w sierpniu br. WSA uchylił decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy ul. Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27. W początkach czerwca WSA stwierdził zaś nieważność trzech decyzji komisji weryfikacyjnej ws. działek na pl. Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50. W maju WSA uchylił decyzję komisji, dotyczącą nieruchomości przy ul. Smolnej 32. Wcześniej - w początkach kwietnia - WSA uchylił decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44.

msze