Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 15.06.2010

Pionierska operacja: przeszczepili obydwie ręce

Operacja trwała kilkanaście godzin. Pacjentem jest były żołnierz GROMU, który stracił kończyny w trakcie zajęć służbowych. Operacja trwała 17 godzin.

Lekarze z Trzebnicy (woj.dolnośląskie) przeprowadzili jednoczesny przeszczep obu rąk. Jest to pierwsza w Polsce tak skomplikowana transplantacja.

"Pacjentem jest były żołnierz GROMU, który stracił kończyny w trakcie zajęć służbowych" - ujawnia doc. Jerzy Jabłecki, szef trzebnickich mikrochirurgów. Medycy nie chcą jeszcze mówić o stanie pacjenta i przebiegu operacji. Obiecują, że o szczegółach opowiedzą w czwartek na konferencji prasowej.

Były szef jednostki specjalnej generał Sławomir Petelicki mówił w telewizji publicznej, że chodzi o komandosa, który stracił ręce ratując życie innego człowieka. Według generała operacja trwała 17 godzin i zakończyła się sukcesem.

Trzebnicki szpital jest jednym z wiodących europejskich ośrodków transplantacyjnych. Cztery lata temu tamtejsi mikrochirurdzy przeszczepili rękę od zmarłego dawcy. Potem zrobili jeszcze dwa podobne zabiegi, wszystkie z powodzeniem.

Jak powiedzieć rodzinie?

Doc. Jerzy Jabłecki pytany o to, w jaki sposób powiedzieć rodzinie osoby zmarłej, że zabierzemy jej rękę, odpowiada, że to trudne zadanie. "Rękę, podobnie jak narządy wewnętrzne pobieramy od osoby, u której dochodzi do śmierci mózgu. Zwykle leży ona na oddziale reanimacyjnym. Jej rodzina widzi, że jest różowa, ciepła. Klatka piersiowa podnosi się i opada, wyczuwalny jest puls. Przekracza to nasze wyobrażenie o śmierci".

"Dlatego najważniejsze jest uświadomienie rodzinie, że mimo pozorów życia, mamy do czynienia z sytuacją nieodwracalną. W przypadku narządów zewnętrznych dochodzi jeszcze dodatkowa bariera psychologiczna. Mimo że dawca zawsze otrzymuje od nas protezę, ludzie uważają, iż zabranie ręki jest większym okaleczeniem zmarłego, niż pobranie mu nerki czy serca. Nie dalej jak dwa tygodnie temu mieliśmy przypadek, kiedy rodzina zgodziła się na ofiarowanie wszystkich organów wewnętrznych swojego bliskiego, ale nie ręki" - opowiada lekarz.

Od 1998 roku na świecie przeprowadzono ok. 50 transplantacji kończyn. Przeszczepów powyżej łokcia było ok. 10, w tym 3 w Europie. Ośrodek trzebnicki jest jednym z 8 na świecie, w których dokonuje się takich zabiegów.

kh, rp.pl