PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 16.09.2019

Ekstraklasa: Cracovia dobiła do czołówki. Piast nie poradził sobie w osłabieniu

Cracovia pewnie pokonała Piasta Gliwice 2:0 w meczu 8. kolejki Ekstraklasy i awansowała na drugie miejsce w tabeli. Mistrz Polski musiał od 8. minuty grać w osłabieniu po czerwonej kartce dla Bartosza Rymaniaka.

Cracovia od pierwszych minut rozpoczęła zdecydowane natarcie na bramkę rywali i postawa ta mogła zostać nagrodzona już w 8. minucie meczu. Dobre dośrodkowanie z lewej strony znalazło drogę do Guimaresa Lopesa, ale Portugalczyk strzałem głową trafił zaledwie w słupek.

W 12. minucie spotkania Piast Gliwice znalazł się w naprawdę trudnej sytuacji. Bartosz Rymaniak zaatakował piłkę, którą próbował sięgnąć głową Ołeksij Dytiatiew. Obrońca gości trafił nogą w twarz rywala, a całe zdarzenie wyglądało naprawdę groźnie. Po analizie zapisu wideo arbiter anulował żółtą kartkę dla defensora i wykluczył go z gry.

Gospodarze wyczuli swoją szansę, choć musieli wiedzieć, że w tej kolejce były przecież dwa podobne przypadki i w żadnym zespół grający w przewadze nie był w stanie zwyciężyć.

Piast w kolejnych minutach miał dwie niezłe szanse, pokazał, że nie zamierza rezygnować z walki o punkty i nie skupi się na liczeniu na najniższy wymiar kary.

Choć "Pasy" próbowały ataków, to przy swoim pierwszym golu mogły podziękować obrońcy rywali. Tomas Huk w wyjątkowo niefortunny sposób próbował przeciąć dośrodkowanie i umieścił piłkę we własnej bramce. Do przerwy gospodarze mieli skromne prowadzenie i było jasne, że w drugiej części gry będą chcieli podwyższyć prowadzenie.

Tuż po wznowieniu gry Mateusz Wdowiak dograł piłkę do Michała Rakoczego, a ten strzelił swojego pierwszego gola w Ekstraklasie. 17-latek precyzyjnie posłał piłkę głową w długi róg, dając Cracovii znacznie więcej spokoju.

W 87. minucie dogodną szansę na to, by podwyższyć prowadzenie, miał wprowadzony na boisko w drugiej połowie Sebastian Strózik, jednak młody piłkarz z najbliższej odległości trafił w golkipera gości.

To 5. zwycięstwo krakowian w tym sezonie. Dla gliwiczan to trzecia ligowa porażka. W tabeli na prowadzeniu pozostaje Pogoń Szczecin. Piłkarze trenera Kosty Runjaicia zgromadzili do tej pory 17 punktów. Punkt straty do lidera mają Cracovia i Śląsk Wrocław. Piast jest 9. (11 pkt).

Cracovia – Piast Gliwice 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Tomas Huk (41-samobójcza), 2:0 Michał Rakoczy (48-głową).

Żółta kartka – Cracovia Kraków: Janusz Gol, Ołeksij Dytiatjew, Niko Datkovic, Michal Siplak. Piast Gliwice: Uros Korun, Tomas Huk. Czerwona kartka – Piast Gliwice: Bartosz Rymaniak (11-faul).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 6 586.

Cracovia: Michal Peskovic - Cornel Rapa, Ołeksij Dytiatjew, Niko Datkovic, Michal Siplak (85. Kamil Pestka) – Janusz Gol, Milan Dimun - Mateusz Wdowiak (70. Tomas Vestenicky), Michał Rakoczy (55. Sebastian Strózik), Sergiu Hanca - Rafael Lopes.

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Uros Korun, Tomas Huk, Piotr Malarczyk - Bartosz Rymaniak, Sebastian Milewski (78. Remigiusz Borkała), Patryk Sokołowski (46. Tomasz Jodłowiec), Tom Hateley, Mikkel Kirkeskov - Piotr Parzyszek (62. Patryk Tuszyński), Jorge Felix.

Wyniki meczów 8. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-13:
KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Płock 5:0 (3:0)
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:0
2019-09-14:
Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:0 (1:0)
Lechia Gdańsk - Lech Poznań 2:1 (2:1)
Korona Kielce - Wisła Kraków 1:1 (0:1)
2019-09-15:
Pogoń Szczecin - ŁKS Łódź 1:0 (0:0)
Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 0:0
2019-09-16:
Cracovia Kraków - Piast Gliwice 2:0 (1:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 8 1 1 6 6-14 4 -8
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze