Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sabina Treffler 18.09.2019

Prezydent: Polacy nie mogą być tanią siłą roboczą

- Dynamicznie podnoszona jest płaca minimalna, to jedyny sposób na to, aby wymusić wzrost wynagrodzeń w Polsce - powiedział w środę we Włodawie prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda: chcemy, żeby Polska rozwijała się równo (IAR)
  • Prezydent: podnoszenie płacy minimalnej jedynym sposobem na wymuszenie wzrostu wynagrodzeń (IAR)
Czytaj także

Prezydent zaznaczył, że często poruszaną ostatnio kwestią jest rozwój Polski. - Wolnej, suwerennej, w pełni niepodległej, za którą my jesteśmy odpowiedzialni - podkreślił. - To my chodzimy na wybory, my wybieramy władze. (...). To od nas zależy, jaki kierunek przybiorą polskie sprawy - zaznaczył Andrzej Duda.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent: musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę

Prezydent powiedział, że regiony, takie jak włodawski, rozwijają się m.in. dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych, który został stworzony po to, aby wspierać samorządy lokalne, tam gdzie inwestycje przekraczają ich standardowe możliwości.

- Chcemy, żeby Polska rozwijała się równo. Nie chcemy, żeby były wielkie miasta i pozostała część Polski, która zostaje pominięta. Nie chcemy, żeby były rejony, które są bardzo zamożne i rejony zaniedbane. Chcemy, żeby wszędzie były drogi. Chcemy, żeby wszędzie była komunikacja różnego rodzaju. Chcemy, żeby wszędzie były w miarę jednakowe możliwości samorozwoju poprzez dobrą edukację, możliwość prowadzenia biznesu - zadeklarował prezydent.

Dlatego, jak zaznaczył, tak dużo funduszy kierowanych jest do Polski wschodniej. Podkreślił, że wierzy w realizację trasy Via Carpatia, która połączy Litwę ze Słowacją i będzie biegła przez województwo lubelskie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: wzrost polskiego eksportu to historyczny sukces gospodarczy

Prezydent podziękował mieszkańcom Włodawy za to, że "dbają o swoją tradycję i swoich bohaterów". Podkreślił, że ziemia włodawska ma wielu bohaterów, a na lokalnym cmentarzu pochowani są m.in. żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, oficerowie zamordowani w Katyniu oraz Żołnierze Niezłomni.

1200_Morawiecki_TT.jpg
Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Polska jest dobrym krajem do robienia biznesu"

"Polacy nie mogą być tanią siłą roboczą"

Andrzej Duda podkreślił, iż przed czterema laty startował w wyborach z ogromną nadzieją, że na koniec swojej prezydentury będzie mógł usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, że żyje jej się lepiej niż wtedy, kiedy zaczynał pełnić urząd. - Jeżeli to będę mógł usłyszeć, to ja żadnej innej satysfakcji nie potrzebuję, ta znakomicie mi wystarczy - zaznaczył.

Jak dodał, "żyje nam się lepiej" oznacza, że żyje się dostatniej, spokojniej, bo jest praca, nie ma biedy, jest komunikacja, dobra szkoła, szerokopasmowy internet.

Prezydent przekonywał też, że Polacy nie mogą być tanią siłą roboczą. - Ten czas musi się wreszcie zakończyć. To właśnie m.in. dlatego, żeby Polacy nie byli tanią siłą roboczą, tak dynamicznie podnoszona jest płaca minimalna. To jest jedyny sposób na to, aby wymusić wzrost wynagrodzeń w Polsce, nie ma innej drogi - podkreślił Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezes PiS: dzięki nam Polska pozostanie wyspą wolności

Wyraził też przekonanie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie starał się podnosić wynagrodzenia w sferze budżetowej, a także renty i emerytury. - To właśnie po to, żeby dać jakiś zastrzyk do portfeli rencistów i emerytów została wypłacona 13. emerytura - dodał prezydent.

Wskazał przy tym, że obowiązkiem władzy jest sprawiedliwie podzielić pieniądze, które trafiają do budżetu państwa. - To właśnie dlatego walczymy przeciwko mafii VAT-owskiej, żeby nie można było okradać polskiego społeczeństwa, żeby można było te pieniądze oddać, choćby w postaci 500+, wspierając rodziny posiadające dzieci (...), wspierać finansowo program modernizacyjny policji, straży pożarnej, służby celnej, straży granicznej - mówił Andrzej Duda.

PAP PiS Radom konwencja 1 1200.jpg
O programie społecznym i bezpieczeństwie Polski. Konwencja PiS w Radomiu

Chcemy Unii przenikających się kultur

- Chcemy UE, w której będziemy mogli zachowywać swoje wzorce kulturowe, być z nich dumni i których nikt nie będzie próbował nam odbierać i zmieniać nas na siłę, wymuszając zmiany o charakterze kulturowym, obyczajowym czy tożsamościowym - powiedział w środę we Włodawie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że chciałby, aby "Polska miała takie otoczenie, jakie przez dziesięciolecia wypracowano na Zachodzie Europy, ale z zachowaniem naszej kultury, z zachowaniem naszej tradycji, naszych przekonań, naszej wiary i tego wszystkiego, co dla nas ważne".

- To właśnie takiej Europejskiej Unii chcemy, to właśnie takiej wspólnoty chcemy. Wspólnoty, która się nawzajem wspiera, ale zarazem szanuje swoją różnorodność. Takiej jak właśnie tu, we Włodawie, z tak wielką i wiekową tradycją - że przez pokolenia ludzie różnej wiary, różnej narodowości żyli obok siebie. Kultury się przeplatały i było dobrze - mówił Andrzej Duda

st