PolskieRadio 24
Paweł Majewski 21.09.2019

Ekstraklasa: wysokie zwycięstwo Arki w Łodzi. ŁKS szoruje po dnie tabeli

Piłkarze ŁKS-u Łódź przegrali u siebie z Arką Gdynia 1:4 (0:2) w sobotnim meczu dziewiątej kolejki Ekstraklasy. Bohaterem gdynian był Gruzin Dawit Szirtładze, który zdobył dwie bramki oraz zaliczył asystę. Dla beniaminka była to siódma z rzędu ligowa przegrana.
  • Arkadiusz Malarz, który zadebiutował w bramce ŁKS-u nie krył rozczarowania po spotkaniu (IAR)
  • Trener Arki Jacek Zieliński powiedział po meczu (IAR)
  • A trener ŁKS-u Kazimierz Moskal tak skomentował sobotni występ (IAR)

Drużyny przystąpiły do meczu jako, odpowiednio, szesnasta i piętnasta drużyna ligowej tabeli. Okazję, by zbliżyć się do rywali znacznie lepiej wykorzystali podopieczni Jacka Zielińskiego.

Nieudany debiut weterana

W barwach ŁKS-u zadebiutował Arkadiusz Malarz, ale doświadczony bramkarz nie będzie miło wspominał tego spotkania. Pierwszy kwadrans był wyrównany. W trzeciej minucie niecelnie z dystansu uderzał Michał Nalepa, na co potem odpowiedzieli gospodarze. Po stałych fragmentach do sytuacji dochodzili Jan Sobociński i Kacper Juraszek, ale nie potrafili pokonać Pavelsa Steinborsa. Niewykorzystane okazje zemściły się w 21. minucie.

Wówczas na prawej stronie świetnie pokazał się Nalepa, który ograł Macieja Wolskiego i uderzył na bramkę. Malarz zdołał odbić piłkę, ale był bezradny wobec dobitki Szirtładze, który zdobył swojego pierwszego gola w Ekstraklasie.

Dublet Gruzina

W kolejnych minutach gra ŁKS-u opierała się na akcjach Hiszpanów. Steinbors poradził sobie jednak z uderzeniem Daniego Ramireza. W innej sytuacji Pirulo trafił w poprzeczkę. Do przerwy to gdynianie strzelili jednak kolejnego gola. W 43. minucie rajd z piłką przeprowadził Marko Vejinovic. Futbolówka, po interwencji Artura Bogusza, trafiła pod nogi Szirtładze, który powiększył swoje bramkowe konto.

Krótka radość

Osiem minut po rozpoczęciu drugiej połowy podopieczni Kazimierza Moskala zdobyli gola kontaktowego. W zamieszaniu podbramkowym najlepiej zachował się Rafał Kujawa, który nie dał szans Steinborsowi. Radość łodzian trwała jednak tylko pięć minut. Wówczas debiutant Jakub Wawszczyk dograł z lewej strony do Nalepy, który podwyższył prowadzenie gości.

Gospodarze byli częściej przy piłce, ale nie potrafili zrobić z tego użytku. Ich rywale oddali im z kolei inicjatywę i spokojnie czekali na kontrę. Taka taktyka przyniosła efekt w 72. minucie, kiedy to Szirtładze popisał się kapitalnym podaniem do Macieja Jankowskiego. Ten drugi z kolei zmusił Malarza do wyjęcia piłki z siatki po raz czwarty i ustalił wynik meczu.

ŁKS na dnie

Łodzianie z dorobkiem zaledwie czterech punktów w dziewięciu meczach zajmują ostatnie miejsce w tabeli. Arka, dzięki wygranej, wyprzedziła Koronę Kielce i jest czternasta. Nad posadą trenera gospodarzy Kazimierza Moskala zbierają się coraz ciemniejsze chmury. ŁKS, który przegrał po raz siódmy z rzędu, czeka teraz czwartkowy mecz w Pucharze Polski. Łodzianie zmierzą się w Sosnowcu z Zagłębiem. Tego samego dnia Arka zagra na wyjeździe z Odrą Opole.

ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:4 (0:2)

Bramki: 0:1 Dawit Szirtładze (21), 0:2 Dawit Szirtładze (43), 1:2 Rafał Kujawa (53), 1:3 Michał Nalepa (58), 1:4 Maciej Jankowski (72).

Żółta kartka - ŁKS Łódź: Jan Grzesik, Kamil Juraszek. Arka Gdynia: Dawit Szirtładze, Jakub Wawszczyk, Adam Marciniak.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 5 160.

ŁKS Łódź: Arkadiusz Malarz - Jan Grzesik, Kamil Juraszek, Jan Sobociński, Artur Bogusz - Dani Ramirez (81. Piotr Pyrdoł), Łukasz Piątek, Maciej Wolski (46. Michał Trąbka), Ricardo Guima (81. Dragoljub Srnić), Pirulo - Rafał Kujawa.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Adam Marciniak, Jakub Wawszczyk - Azer Busuladzić, Marko Vejinovic, Marcin Budziński, Michał Nalepa (78. Adam Deja) - Maciej Jankowski (90+3. Nando Garcia), Dawit Szirtładze (87. Jakub Wilczyński).

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-20:
Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:1)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)
2019-09-21:
Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)
Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2019-09-22:
Wisła Płock - Wisła Kraków (12.30)
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze (15.00)
Cracovia Kraków - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 9 1 1 7 7-18 4 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze