Paweł Majewski 22.09.2019

Ekstraklasa: podział punktów w Szczecinie. Angulo uratował remis Górnikowi

Pogoń Szczecin zremisowała u siebie z Górnikiem Zabrze 1:1 (1:0) w niedzielnym meczu dziewiątej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Gospodarzy na prowadzenie wyprowadził Hubert Matynia, ale zabrzanie w drugiej połowie wyrównali za sprawą Igora Angulo.
  • Dla obrońcy szczecinian Huberta Matyni zdobyta bramka była pierwszą w ekstraklasie. (IAR)
  • Jak uważa obrońca zabrzan Paweł Bochniewicz, wywalczony w Szczecinie punkt należy szanować. (IAR)

Tuż przed meczem okazało się, że w meczowej „20” Pogoni nie ma kapitana, Sebastiana Kowalczyka. Młodzieżowiec gospodarzy miał problemy żołądkowe i po raz pierwszy portową jedenastkę w opasce kapitana wyprowadził Jakub Bartkowski. Były zawodnik Wisły Kraków przed rokiem trafił do Szczecina, a opaska kapitańska na jego ramieniu to kolejny dowód na to, że obecna Pogoń jest już autorskim zespołem Kosty Runjaica.

Matynia z premierowym golem

W miejsce Kowalczyka po raz drugi w podstawowym składzie wyszedł Srdjan Spiridonovic. Austriak z serbskim paszportem był aktywny od pierwszego gwizdka i w 24. minucie rozprowadził akcję, która dała prowadzenie gospodarzom. Pociągnął prawym skrzydłem do końcowej linii, stamtąd odegrał do Adama Buksy. Napastnik skiksował, ale wbiegający za nim Hubert Matynia wpakował piłkę do siatki. Dla rodowitego szczecinianina, wychowanka Salosu, był to premierowy gol w ekstraklasie.

Broniący się przez całą pierwszą połowę Górnik w ostatniej minucie mógł doprowadzić do wyrównania. Z lewego skrzydła w pole karne dograł Erik Jenza, Igor Angulo uciekł stoperom gospodarzy, ale strzelił wprost w Dantego Stipicę.

Pogoń nadal naciera

Już 10 sekund po przerwie Buksa był bliski podwyższenia rezultatu. Po szybkim rozegraniu ze środka, Matynia zagrał w pole karne i Martin Chudy musiał bronić górników przed kolejną strata gola.

Obraz gry po przerwie nie uległ zmianie. Pogoń non stop była w ataku pozycyjnym, a goście czyhali na kontry. Kolejne szanse mieli Buksa, Zvonimir Kożulj czy Marcin Listkowski. Jednak bliżej gola był zespół trenera Marcina Brosza, gdy w 58. minucie szarżą popisał się Igor Angulo. Hiszpan zagrał wzdłuż linii bramkowej, a Ishmaelowi Baidoo brakło kilku centymetrów, by wepchnąć piłkę do pustej bramki. 10 minut później Baidoo strzelał z dystansu i tylko doskonała interwencja Stipicy uratowała Pogoń.

Baidoo sprawia problemy, Angulo strzela

20-letni skrzydłowy z Ghany był motorem ofensywnych akcji zabrzan. Szybkością zdecydowanie górował nad rywalami i każdy jego sprint groził wyrównaniem.

Górnicy dopięli swego w 73. minucie. Matynia nie zdążył na skrzydle właśnie za Baidoo, ten zacentrował w pole karne, Stipica wybił przed siebie i trafił w Benedikta Zecha. Niefortunną sytuację wykorzystał Angulo.

Pięć minut przed końcem fatalny błąd popełnił Stipica, wybiegając za pole karne i tracąc piłkę. Angulo jednak nie odważył się na próbę strzału do pustej bramki z niemal bocznej linii boiska i mecz zakończył się remisem.

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Hubert Matynia (24), 1:1 Igor Angulo (73-głową).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Adam Buksa, Jakub Bartkowski, Kacper Kozłowski. Górnik Zabrze: Kamil Zapolnik.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 3 821.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Srdjan Spiridonovic (60. Tomas Podstawski), Zvonimir Kozulj, Damian Dąbrowski, Marcin Listkowski (85. Kacper Kozłowski), Santeri Hostikka (74. Adam Frączczak) - Adam Buksa.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Boris Sekulic, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Kamil Zapolnik (46. Ishmael Baidoo), Daniel Ściślak, Mateusz Matras (60. Łukasz Wolsztyński), David Kopacz (65. Filip Bainovic), Jesus Jimenez - Igor Angulo.

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-20:
Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:1)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)
2019-09-21:
Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)
ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:4 (0:2)
Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 (1:0)
2019-09-22:
Wisła Płock - Wisła Kraków 2:1 (1:1)
Cracovia Kraków - Legia Warszawa 1:2 (0:1)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 9 1 1 7 7-18 4 -11

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze