PolskieRadio 24
Paweł Majewski 23.09.2019

Ekstraklasa: duże emocje w Krakowie. Legia nie dała sobie wydrzeć wygranej

Piłkarze Cracovii przegrali u siebie z Legią Warszawa 1:2 (0:1) w ostatnim meczu dziewiątej kolejki Ekstraklasy. "Pasy" nie wykorzystały szansy na objęcie prowadzenia w tabeli i spadły na piąte miejsce. Legia awansowała na trzecią pozycję.
  • Z powrotu na zwycięskie tory cieszy się obrońca Legii Mateusz Wieteska. (IAR)
  • O meczu opowiada trener Cracovii Michał Probierz. (IAR)
  • Mecz Cracovia - Legia relacjonował Jakub Niziński (Trójka)
  • Mecz Cracovia - Legia relacjonował Jakub Niziński (Trójka) cz. 2
  • Mecz Cracovia - Legia relacjonował Jakub Niziński (Trójka) cz. 3
  • Mecz Cracovia - Legia relacjonował Jakub Niziński (Trójka) cz. 4

Legia atakowała od początku, ale w tych próbach brakowało groźnych sytuacji do zdobycia bramki. W 12. minucie bardzo niecelnie uderzył Dominik Nagy.

Okazji zbyt wielu nie było, ale, niestety, nie zabrakło kontuzji. Obie drużyny straciły po jednym z piłkarzy. W 25. minucie boisko opuścił Cafu, który wcześniej ucierpiał w starciu z Mateuszem Wdowiakiem. Pięć minut później nogę skręcił obrońca "Pasów" Niko Datković.

Wejście "smoka"

Zmiennicy odegrali kluczową rolę w 32. minucie. Domagoj Antolić, który zastąpił Cafu uderzył na bramkę Cracovii. Piłkę odbił Michal Pesković, ale w jej kierunku ruszył Jarosław Niezgoda. Napastnika Legii złapał za koszulkę David Jablonsky, który kilka minut wcześniej zmienił Datkovicia. Sędzia Bartosz Frankowski nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny. Z jedenastu metrów nie pomylił się Niezgoda.

Działo się przed przerwą

Na wznowienie gry trzeba było poczekać kilka minut. Wszystko za sprawą racowiska kibiców Cracovii.

Kiedy piłkarze wrócili do gry, nadal dominowała Legia. W 42. minucie zza pola karnego groźnie uderzył Walerian Gwilia, ale piłka po strzale Gruzina o centymetry minęła słupek. Sędzia Frankowski doliczył do pierwszej połowy aż sześć minut. W doliczonym czasie to podopieczni Michała Probierza byli blisko gola. Najpierw strzał Mateusza Wdowiaka zablokował Artur Jędrzejczyk, a potem niecelnie głową uderzył Oleksij Dytiatjew.

Trzęsienie ziemi na początek

Druga część gry rozpoczęła się od mocnego uderzenia gości. Przy wybijaniu piłki fatalnie pomylił się Cornel Rapa. Futbolówka trafiła do Gvilii, który w sytuacji sam na sam nie dał szans Peskoviciowi.

W kolejnych minutach podopieczni Aleksandara Vukovicia kontrolowali grę i długo wydawało się, że nic złego nie może im się stać. Próby Cracovii były dość nieudolne. Sytuacja wyglądała tak do 66. minuty, kiedy "Pasy" zdobyły gola kontaktowego. Świetną dwójkową akcję przeprowadzili Milan Dimun i Wdowiak. Ostatecznie Polak umieścił piłkę w siatce. Radosław Majecki nie miał szans na skuteczną interwencję.

Wyrównania nie było

Krakowanie rzucili się do ataków, ale nie potrafili wyrównać. Niezłe szanse mieli jeszcze Wdowiak czy Rafael Lopes, jednak piłka nie wpadła do siatki. Frankowski doliczył do drugiej połowy cztery minuty, ale to nie pomogło "Pasom". W końcówce z dystansu uderzał jeszcze Sergiu Hanca, jednak strzał Rumuna nie wymagał komentarza.

Wygrana pozwoliła Legii awansować na trzecie miejsce w tabeli. "Wojskowi" mają 17 punktów, tyle samo co drugi Śląsk Wrocław. Liderem jest Pogoń Szczecin (18 pkt). Cracovia (16 pkt), która miała szansę objąć prowadzenie, spadła na piąte miejsce.

Cracovia  – Legia Warszawa 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Jarosław Niezgoda (33-karny), 0:2 Walerian Gwilia (47), 1:2 Mateusz Wdowiak (66).

Żółta kartka – Cracovia Kraków: David Jablonsky.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 13 053.

Cracovia: Michal Pesković - Cornel Rapa, Ołeksij Dytiatjew, Niko Datković (31. David Jablonsky), Michal Siplak – Janusz Gol, Milan Dimun (71. Filip Piszczek) - Mateusz Wdowiak, Michał Rakoczy (46. Sylwester Lusiusz), Sergiu Hanca - Rafael Lopes.

Legia Warszawa: Radosław Majecki – Marko Vesović, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik - Andre Martins, Cafu (25. Domagoj Antolić) - Dominik Nagy, Walerian Gwilia, Luquinhas (79. Igor Lewczuk) – Jarosław Niezgoda (71. Jose Kante).

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-20:
Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:1)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)
2019-09-21:
Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)
ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:4 (0:2)
Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 (1:0)
2019-09-22:
Wisła Płock - Wisła Kraków 2:1 (1:1)
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 1:1 (1:0)
Cracovia Kraków - Legia Warszawa 1:2 (0:1)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 9 1 1 7 7-18 4 -11

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze