Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 26.09.2019

Słowacja: parlament nie przyjął postulatów pro-life. Dzieci bez większej ochrony

Podczas trwającej sesji parlamentu słowaccy posłowie zajęli się czterema różnymi projektami dotyczącymi zwiększenia ochrony nienarodzonych. Żaden nie uzyskał większości głosów.

Parlamentarzyści odrzucili zmiany w prawie zaproponowane przez Richarda Vašečkę, bezpartyjnego posła. Projekt wzorowany na polskiej ustawie z 1993 roku zakładał zniesienie aborcji na życzenie oraz ochronę ludzkiego życia od poczęcia (z uwzględnieniem trzech wyjątków). Głosowało za nim 46 posłów, 29 było przeciw ze 150-osobowej Rady Narodowej. Pozostali wstrzymali się od głosu lub byli nieobecni.

Drugi projekt przewidywał zakaz aborcji od momentu, w którym ultrasonograf wychwyci bicie serca dziecka, czyli od 7 tygodnia ciąży. Za głosowało 44 parlamentarzystów, 26 głosowało przeciw. Najmniejsze poparcie zyskał trzeci projekt, przewidujący skrócenie terminu dopuszczalności aborcji z 12 do 8 tygodnia ciąży. Opowiedziało się za nim 28 parlamentarzystów, 30 było przeciw.

1200_Marsz_Życia_Słowacja_YT.jpg
50 tys. uczestników na Marszu Życia na Słowacji. "Życie każdego człowieka jest bezcenne"

Pomoc dla kobiet w ciąży bez akceptacji

Niezaakceptowano także czwartego projektu partii OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości), który proponował wprowadzenie szeregu rozwiązań, które miały utrudnić dokonanie aborcji (np. wprowadzenie specjalnego zasiłku ciążowego dla kobiet w sytuacji kryzysowej, ułatwienie procedur adopcyjnych, obowiązkowa akcja uświadamiająca itd.). Opowiedziało się za nim 68 spośród 137 obecnych na sali posłów, tylko czterech było przeciw, co nie wystarczyło do przyjęcia projektu.

Postulaty ochrony dzieci nienarodzoncyh były popierane przez organizatorów i uczestników niedzielnego Marszu dla Życia, który na ulicach Bratysławy zgromadził 50 tysięcy osób. Rząd i większość parlamentarna odrzuca zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych, argumentując, że liczba zabiegów przerywania ciąży spada. W ubiegłym roku dokonano 6024 zabiegów, o 1,3 procent mniej niż w roku wcześniejszym.

W słowackim prawie obowiązuje ustawa z 1957 roku, zezwalająca na zabicie dziecka nienarodzonego bez podania przyczyny do 12 tygodnia ciąży, a z powodów zdrowotnych do 24 tygodnia.

pg, wpolityce.pl