PolskieRadio 24
Paweł Majewski 06.10.2019

Ekstraklasa: ŁKS odbił się od dna. Korona bez szans w Łodzi

Piłkarze ŁKS-u Łódź pokonali u siebie Koronę Kielce 4:1 (2:1) w meczu 11. kolejki Ekstraklasy. Gospodarze przełamali tym samym passę ośmiu ligowych porażek i wygrali na własnym stadionie w najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy od 30 września 2011 roku.
  • Szkoleniowiec ŁKS-u Kazimierz Moskal mógł pochwalić swoich piłkarzy. (IAR)
  • Trener Korony Mirosław Smyła przyznał, że zespół z Łodzi wygrał zasłużenie. (IAR)

Mimo że gospodarze nie zdobyli punktu od 27 lipca, kielczanie zaczęli mecz głęboko cofnięci pod własną bramkę, nastawiając się jedynie na kontrataki. Jeden z nich mógł zakończyć się golem gości w 7. minucie, kiedy w polu karnym ŁKS poślizgnął się kapitan łodzian Maksymilian Rozwandowicz i w ostatniej chwili strzał Michała Żyro zablokował Jan Sobociński. Gracze ŁKS, mimo optycznej przewagi, długo nie mogli zaskoczyć niczym piłkarzy Korony, rozgrywając swoje akcje zbyt wolno i przewidywalnie.

Kujawa razy dwa

Ciekawiej zrobiło się w drugiej części pierwszej połowy. Na szybszą akcję i prowadzenie swojego zespołu kibice beniaminka Ekstraklasy doczekali się w 27. minucie. Wówczas po ładnej wymianie piłki między Danim Ramirezem i Michałem Trąbką, trafiła ona do stojącego na piątym metrze Rafała Kujawy, który pokonał Marka Kozioła.

Kilkadziesiąt sekund później podopieczni trenera Kazimierza Moskala prowadzili 2:0. Podwyższyć wynik mógł już Trąbka, jego strzał obronił jednak bramkarz Korony, ale po chwili akcję i podanie Piotra Pyrdoła wykończył Kujawa.

Malarz na posterunku

Przed zmniejszeniem rozmiarów prowadzenia, ekipę gospodarzy w 36. minucie uchronił Arkadiusz Malarz, który obronił pierwszy celny strzał graczy Korony w wykonaniu Milana Radina.

Gol do przerwy

W końcówce pierwszej połowy mniej szczęścia w swoim polu karnym miał Pyrdoł, którego odbita od Żyry piłka trafiła w rękę. Arbiter podyktował jedenastkę po wideoweryfikacji, a straty zespołu trenera Mirosława Smyły do jednego gola tuż przed przerwą zmniejszył kapitan Adnan Kovacevic.

ŁKS dopełnił formalności

Druga połowa w pełni już należała do podopiecznych Moskala, którzy prezentowali się dużo pewniej niż w poprzednich spotkaniach. Częściej gościli też pod polem karnym rywali, co w końcu przyniosło powodzenie. W 59. minucie po faulu na Pyrdole, dobrze dośrodkował Ramirez, a efektownym strzałem głową żadnych szans Koziołowi nie dał Jan Grzesik. To był pierwszy gol 24-letniego obrońcy w Ekstraklasie.

Siedem minut później po raz trzeci na listę strzelców w tym meczu wpisał się Kujawa, który bramkarza gości pokonał uderzeniem zza pola karnego.

Mogło być jeszcze lepiej

W końcówce efektowne i długo oczekiwane zwycięstwo beniaminka Ekstraklasy jeszcze jednym trafieniem mógł przypieczętować Kujawa, lecz strzał 31-letniego napastnika zatrzymał Ivan Marquez.

ŁKS Łódź - Korona Kielce 4:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Rafał Kujawa (27), 2:0 Rafał Kujawa (29), 2:1 Adnan Kovacevic (43-karny), 3:1 Jan Grzesik (59-głową), 4:1 Rafał Kujawa (66).

Żółta kartka - ŁKS Łódź: Jan Grzesik, Piotr Pyrdoł.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 5 160.

ŁKS Łódź: Arkadiusz Malarz - Jan Grzesik, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Adrian Klimczak - Dani Ramirez (81. Pirulo), Dragoljub Srnić, Ricardo Guima, Michał Trąbka (60. Łukasz Piątek), Piotr Pyrdoł (87. Patryk Bryła) - Rafał Kujawa.

Korona Kielce: Marek Kozioł - Grzegorz Szymusik, Piotr Pierzchała, Ivan Marquez, Daniel Dziwniel - Matej Pucko, Adnan Kovacević, Milan Radin (55. Jakub Żubrowski), Erik Pacinda (73. Wato Arweładze), Ivan Jukić (60. Uros Duranović) - Michał Żyro.

Wyniki meczów 11. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-10-04:
Wisła Płock - Arka Gdynia 4:1 (2:0)
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
2019-10-05:
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2 (1:2)
Lech Poznań - Wisła Kraków 4:0 (1:0)
Lechia Gdańsk - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 (0:1)
2019-10-06:
Piast Gliwice - Legia Warszawa 2:0 (0:0)
Cracovia Kraków - Górnik Zabrze 1:1 (1:1)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 11 2 1 8 12-22 7 -10

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze