Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Ciszewski 09.10.2019

Premier: chcemy, żeby Śląsk był "Doliną Krzemową" całej UE

- Wybrałem Śląsk, ponieważ to tu, w ogromnym stopniu, będą się rozstrzygać losy polskiej gospodarki, polskiego przemysłu - powiedział Mateusz Morawiecki w "Sygnałach dnia", tłumacząc, dlaczego kandyduje do parlamentu z tego regionu.
Posłuchaj
  • Premier: na Śląsku rozstrzygną się losy polskiej gospodarki (IAR)
Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki w radiowej Jedynce podkreślił, że polityka energetyczna i klimatyczna, jak również innowacyjność, to klucz do odpowiedniego modelu gospodarczego w przyszłości. - Na Śląsku na pewno będą te rozstrzygnięcia najbardziej zasadnicze - ocenił premier, wskazując jednocześnie, że będą to też wyzwania.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Mateusz Morawiecki w "Sygnałach dnia": podchodzimy do tych wyborów z ogromną pokorą


Twitter Mateusz Morawiecki rektorzy śląskich uczleni 1200.jpg
Spotkanie premiera z rektorami śląskich uczelni. "Omówiliśmy wizje rozwoju regionu"

Premier dodał, że na podstawie rozmów z mieszkańcami, pracodawcami i pracownikami na Śląsku, wie, że region jest przygotowany na te wyzwania. - Chcę, żeby podchodzono do nich poważnie i uczciwie i ja taką ofertę zaproponowałem - powiedział Mateusz Morawiecki. - Przedstawiłem 2 lata temu plan dla Śląska, dzisiaj go kontynuujemy, on jest zaawansowany już w 60-70 proc. - dodał. Wskazał na postępujący rozwój infrastruktury i wsparcie dla śląskich uczelni, przekazywane, aby pomóc im stać się rzeczywistym partnerem dla przedsiębiorców. 

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby Śląsk był taką Doliną Krzemową całej Unii Europejskiej - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Pytany o pomysł odejścia od węgla, co deklarują niektórzy przedstawiciele opozycji, premier zauważył, że najdroższa jest energia niedostarczona, ponieważ oznacza ona straty dla przemysłu i gospodarstw domowych.

- To, o co musimy teraz zadbać, to jest rozsądna transformacja, rozsądne zmiany energetyczne - tak, żeby z jednej strony Śląsk nadal był tym bijącym sercem energetycznym Polski, jak jest dzisiaj, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, żeby zapewnić względną suwerenność w dostawach energii, ale również, żeby ceny energii, były jak najniższe, żeby energia była jak najtańsza, bo to oznacza także konkurencyjność polskiego przemysłu - mówił premier. Zapewnił, że rząd taki model tworzy.

fc