Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Bitner 28.10.2019

Awaria w oczyszczalni "Czajka". Wymieniono 80 metrów uszkodzonego rurociągu

W połowie listopada ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka" mają popłynąć naprawionymi kolektorami pod dnem Wisły. Trwa remont uszkodzonego fragmentu rurociągu. To stumetrowy odcinek, na którym wykonawca montuje stalowe rury. Zamontowano ponad 80 metrów każdej z dwóch nitek.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma zdążyć z zakończeniem tych prac i uruchomieniem docelowego przesyłu nieczystości naprawionymi rurami do 15 listopada. Tym terminem miejska spółka jest zobligowana decyzją wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie.

East News Czajka ścieki Wisła 1200.jpg
Awaria w oczyszczalni "Czajka". Przetarg na rozbiórkę tymczasowych rurociągów już niebawem

- Ta decyzja była oparta na danych zebranych z kilku źródeł - mówi Agata Antonowicz, rzecznik RDOŚ. - Wystąpiliśmy do Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie i do wojska z pytaniem, jak długo może funkcjonować most pontonowy. Uzyskaliśmy informację, że około dwóch miesięcy. Dostaliśmy też informację w postaci protokołu z posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego, gdzie omawiano działania zapobiegawcze. Tam ustalono, że działania te powinny być zakończone do 15 listopada - wyjaśnia.

Zastępczy rurociąg

Ten termin wskazywało także MPWiK w harmonogramie prac. Spółka informuje, że roboty są wykonywane zgodnie z planem i zamierza 15 listopada uruchomić przesył ścieków naprawionymi rurociągami.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Po awarii spalarni osadów w Czajce. Co trafia do środowiska?

Teraz nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka są przepompowywane zastępczym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym. To rozwiązanie rządowe, zaproponowane tuż po awarii, do której doszło pod koniec sierpnia - żeby jak najszybciej zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Wojsko w kilka dni zbudowało most pontonowy, na nim przedsiębiorstwo Wody Polskie zainstalowało zastępcze kolektory. Inwestycja w pełni zaczęła działać w połowie września. Do tego czasu, od wystąpienia awarii, do Wisły zrzucono ponad 3,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków, które zawierają ścieki bytowe z gospodarstw domowych oraz ścieki przemysłowe.

shutterstock_ratusz-1200.jpg
Awaria w "Czajce". Funkcjonariusze CBA w warszawskim ratuszu

CBA w warszawskim ratuszu

Miasto planuje też zbudować zapasowy rurociąg pod dnem rzeki. Miałby on stanowić rezerwę w stosunku do obecnego układu przesyłowego, na wypadek podobnych awarii. Prace nad nim, jak informuje MPWiK, są na etapie przygotowań.

W związku z awarią kolektorów oraz spalarni w oczyszczalni Czajka prokuratura prowadzi śledztwo. W ubiegłym tygodniu do warszawskiego ratusza i MPWiK weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

bb