PolskieRadio 24
Paweł Majewski 04.11.2019

Ekstraklasa: Śląsk znowu zwycięski u siebie. Wrocławianie pokonali Wisłę Płock

Piłkarze Śląska Wrocław pokonali u siebie Wisłę Płock 3:1 (2:0) w poniedziałkowym meczu 14. kolejki Ekstraklasy. Dla gospodarzy to drugie z rzędu ligowe zwycięstwo. Goście z kolei doznali porażki po serii sześciu zwycięstw.
  • Michał Chrapek cieszy się ze zdobytej bramki. (IAR)
  • Strzelec honorowego gola dla Wisły Damian Michalski wierzy w poprawę gry swojej drużyny w następnych spotkaniach. (IAR)

Gospodarze rozpoczęli od ataków. Blisko zdobycia gola byli już w szóstej minucie. Z prawej strony płasko dogrywał Robert Pich, ale Jakub Wrąbel zdołał złapać piłkę. Minutę później z rzutu wolnego dośrodkował Krzysztof Mączyński, lecz strzał głową Israela Puerto był niecelny.

"Asysta" Furmana

W trzynastej minucie wrocławianie wyszli jednak na prowadzenie. Przy wyprowadzaniu piłki fatalną stratę zanotował Dominik Furman, którego podanie przechwycił Mączyński. Były reprezentant Polski bez namysłu uderzył zza pola karnego i otworzył wynik meczu.

Płocczanie szybko próbowali odpowiedzieć. Z prawej strony dośrodkował Cezary Stefańczyk, ale strzał głową Mateusza Szwocha był zbyt słaby i piłka wylądowała w rękach Matusa Putnocky’ego. Gospodarze także nie skupiali się tylko na defensywie: w 22. minucie znowu uderzał Mączyński, lecz tym razem strzał pomocnika był niecelny. Chwilę później na bramkę nie trafił natomiast Przemysław Płacheta.

Podopieczni Radosława Sobolewskiego, którzy po trzynastej kolejce byli liderami Ekstraklasy, usiłowali odrobić stratę. Kolejnych wrzutek próbował Furman, jednak nie były one celne. W 34. minucie bardzo groźnie uderzył z kolei Damian Michalski, ale Putnocky skutecznie interweniował. Swoje okazje miał też Ricardinho, jednak także nie potrafił pokonać słowackiego bramkarza.

Skuteczność Śląska

Wrocławianie byli skuteczniejsi. W 42. minucie podopieczni Vitezslava Lavicki podwyższyli prowadzenie. Gospodarze koncertowo rozegrali kontrę. Wojciech Golla znakomicie dograł z prawej strony, a Pich pewnym uderzeniem nie dał szans Wrąblowi. W końcówce pierwszej części wynik mógł podwyższyć jeszcze Dino Stiglec, ale strzał Chorwata z dystansu był niecelny i na przerwę obie drużyny zeszły przy dwubramkowej przewadze Śląska.

Dziwna wycieczka Wrąbla

Druga połowa rozpoczęła się od niemrawych ataków płocczan. Groźnych sytuacji jednak brakowało. W 51. minucie bardzo niecelnie z dystansu uderzył Mikołaj Kwietniewski. W kolejnych minutach „Nafciarze” nie byli nawet w stanie oddać strzału.

Z ich nieporadności skorzystali gospodarze. W 63. minucie fatalnie zachował się Wrąbel. Bramkarz płocczan, który ma za sobą także występy w Śląsku, wyszedł z bramki przed pole karne i stracił piłkę. Michał Chrapek przejął futbolówkę i nie zmarnował prezentu, trafiając do pustej bramki.

Tylko gol honorowy

Płocczanie próbowali zdobyć choćby bramkę honorową i to udało im się w 78. minucie. Furman skupił na sobie uwagę obrońców i znakomicie wypatrzył do Damiana Michalskiego, który nie dał szans Putnocky’emu na skuteczną interwencję.

W końcówce meczu szansę na podwyższenie wyniku miał jeszcze Mateusz Cholewiak. Jego strzał obronił jednak Wrąbel.

Ostatecznie wrocławianie zasłużenie pokonali Wisłę, odnosząc drugie z rzędu ligowe zwycięstwo. Passa wygranych meczów Wisły zakończyła się natomiast na sześciu.

Śląsk Wrocław - Wisła Płock 3:1 (2:0).

Bramki: 1:0 Krzysztof Mączyński (13), 2:0 Robert Pich (42), 3:0 Michał Chrapek (62), 3:1 Damian Michalski (78).

Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Jakub Łabojko, Robert Pich, Wojciech Golla, Michał Chrapek. Wisła Płock: Dominik Furman.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 7 706.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Łukasz Broź, Israel Puerto, Wojciech Golla, Dino Stiglec - Robert Pich, Michał Chrapek (89. Damian Gąska), Jakub Łabojko, Krzysztof Mączyński, Przemysław Płacheta (83. Piotr Samiec-Talar) - Erik Exposito (66. Mateusz Cholewiak).

Wisła Płock: Jakub Wrąbel - Cezary Stefańczyk, Michał Marcjanik, Alan Uryga, Damian Michalski - Mikołaj Kwietniewski (58. Angel Garcia Cabezali), Damian Rasak, Dominik Furman, Mateusz Szwoch, Piotr Tomasik (83. Grzegorz Kuświk) - Ricardinho.

Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-11-02:
Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1 (1:0)
Korona Kielce - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)
2019-11-03:
Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 2:0 (0:0)
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 1:1 (0:0)
Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
2019-11-04:
Śląsk Wrocław - Wisła Płock 3:1 (2:0)
Raków Częstochowa - Wisła Kraków 1:0 (0:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Arka Gdynia 14 2 4 8 11-23 10 -12
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze