Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sabina Treffler 15.11.2019

Prezydent Litwy ułaskawił rosyjskich szpiegów. Będzie wymiana z Moskwą

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ułaskawił dwóch Rosjan skazanych w 2017 roku za szpiegostwo - wynika z oficjalnego komunikatu kancelarii prezydenta. Jak pisze AFP, toruje to drogę do ewentualnej wymiany szpiegów z Moskwą.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ułaskawił dwóch rosyjskich szpiegów. Umożliwi to ich wymianę na obywateli litewskich zatrzymanych i skazanych w Rosji również za szpiegostwo.

7 listopada litewski sejm przyjął nowelizację Kodeksu Karnego, która określa uprawnienia prezydenta do stosowania prawa łaski wobec skazanego, który jest wciągnięty do porozumienia o wymianie tajnych agentów.

ABW 1200 free.jpg
ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo. "Ruska agentura działa"

Na mocy porozumienia z władzami w Moskwie Litwa ma przekazać Rosji skazanego przed dwoma laty agenta Rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Nikołaja Filipczenkę oraz 66 letniego Siergieja Mojsiejenkę. W zamian Rosja zobowiązała się wypuścić skazanych w 2016 roku obywateli litewskich Jevgenijusa Mataitisa i Aristidasa Tamošaitisa.

Rosyjscy  i litewscy szpiedzy

Nikołaj Filipczenko został zatrzymany przez litewskie służby podczas podróży z Kaliningradu na Białoruś. W lipcu 2017 roku sąd okręgowy w Wilnie skazał go za szpiegostwo. Miał on być zidentyfikowany jako kadrowy oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, prowadzący działania poza granicami państwa. Posługiwał się fałszywymi dokumentami, więc nie przysługiwał mu immunitet dyplomatyczny. Według przedstawicieli litewskich władz Filipczenko  próbował rekrutować ważnych litewskich urzędników. Został skazany na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku.

Jerzy Targalski 1200.jpg
Dr Jerzy Targalski: aresztowanie podejrzanego o szpiegostwo nie jest przypadkiem

Siergiej Mojsiejenko został skazany na 10,5 roku bezwzględnego więzienia. Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Nie przyznał się do winy. Poza działalnością szpiegowską oskarżono go o bezprawne posiadanie amunicji, materiałów wybuchowych i granatów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] MSZ Rosji: wkrótce decyzja ws. Norwega skazanego za szpiegostwo

Według rosyjskich służb Jewgienij Mataitis w 2009 roku został zatrudniony przez litewski wywiad w celu zebrania informacji o rosyjskich siłach zbrojnych. Jest emerytowanym kapitanem marynarki wojennej, posiadającym podwójne obywatelstwo Litwy i Rosji. Według strony rosyjskiej przez sześć lat za pieniądze przekazywał tajne informacje wojskowe dotyczące Rosji.

Aristidas Tamošaitis jest obywatelem Litwy, skazanym na karę 12 lat więzienia. Rosyjski kontrwywiad twierdzi, że w 2015 roku zatrzymał go w Moskwie w momencie, gdy otrzymywał od tajne dokumenty od obywatela Federacji Rosyjskiej.

Wymiana agentów? "Wkrótce odpowiedź"

Dekret podpisany przez prezydenta Nausedę wskazuje, że Rosjanie zostali ułaskawieni na mocy nowych przepisów dotyczących wymiany szpiegów.

Służby w kancelarii prezydenta Litwy, indagowane w piątek przez AFP, odmówiły komentarza. - Wkrótce odpowiemy na ewentualne pytania - powiedział rzecznik prezydenta, Antanas Bubnelis.

st