Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 20.11.2019

NATO uzna przestrzeń kosmiczną za obszar walki. Sekretarz generalny zapewnia o sile sojuszu

W Brukseli spotkają się w środę ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, by rozmawiać o współpracy transatlantyckiej oraz o zakresie działań w przestrzeni kosmicznej. Narada odbywa się dwa tygodnie przed jubileuszowym szczytem przywódców państw sojuszu w Londynie, w 70. rocznicę powstania Paktu.

Do spotkania ministrów spraw zagranicznych  państw NATO dochodzi po niedawnym wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona dla brytyjskiego tygodnika "The Economist", w którym mówił on o braku przywództwa USA i "martwicy mózgu" NATO. Wyraził też wątpliwość co do efektywności artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, bo - jak powiedział - Europa nie może liczyć na Stany Zjednoczone w tej sprawie.

CZYTAJ TAKŻE
iskander free 1200.jpg
Iskandery, czołgi, prowokacje. Rosja coraz bardziej zbroi Kalinigrad

Sekretarz generalny NATO już kilkakrotnie odcinał się od wypowiedzi prezydenta Francji, podkreślał, że sojusz, mimo różnic, jest silny i zjednoczony, a Stany Zjednoczone pozostają kluczowym sojusznikiem.

O obecności USA w Europie i piątej przestrzeni kosmicznej

Te słowa Jens Stoltenberg powtórzył też wczoraj, zapowiadając spotkanie szefów dyplomacji. - USA nie opuszczają Europy, ale wzmacniają obecność wojskową w Europie. Nie ma też sprzeczności między europejską jednością a tą transatlantycką. Potrzebujemy obu - powiedział Jens Stoltenberg.

Poinformował również, że na dzisiejszym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych uznają przestrzeń kosmiczną za piątą domenę działań operacyjnych NATO - po lądzie, morzu, powietrzu i cyberprzestrzeni.

- Kosmos jest niezbędny do obrony i odstraszania Sojuszu. Do wczesnego ostrzegania, komunikacji i nawigacji - dodał Jens Stoltenberg. Zastrzegł, że NATO nie ma zamiaru militaryzacji przestrzeni kosmicznej.

Uznanie kosmosu za obszar działań operacyjnych NATO to odpowiedź na rosnące wyzwania oraz zaawansowanie prac przez Rosję i Chiny nad instalacjami i systemami antysatelitarnymi.

IAR/agkm