Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 21.11.2019

Warszawa: ruszają przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Coraz więcej Polaków nie miało szans żyć w tym czasie, kiedy żył i posługiwał kard. Stefan Wyszyński. Dla wielu z nas to już postać historyczna. Żeby na nowo odkryć tę postać, musimy poznać kim był i co mu zawdzięczamy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński, który zaprasza na wydarzenia, przybliżające osobę prymasa.

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się w Warszawie, na Placu Piłsudskiego. Uroczystościom beatyfikacyjnym przywódcy polskiego Kościoła w latach komunizmu przewodniczył będzie papieski wysłannik, kard. Giovanni Angelo Becciu, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Prymas-Wyszyński_663_364.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński - symbol zmagań z komunizmem

Wcześniej 3 października papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wcześniej też informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

Poznać myśl Prymasa Wyszyńskiego

- Mamy do czynienia z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, czyli momentem, w którym Kościół pokazuje nam: to jest święty. Naszym zadaniem jest odkryć jego wiarę i relację z Jezusem. To relacja z Jezusem pomogła mu przezwyciężyć tyle trudności, z którymi zmagał się jako pasterz Kościoła w Polsce – mówi ks. Przemysław Śliwiński.

Archidiecezja warszawska zaplanowała cykle wydarzeń, które obejmą zarówno przygotowanie duchowe do czerwcowych uroczystości, jak i przybliżą postać i dziedzictwo, które zostawił Prymas Tysiąclecia.

EN_wyszynski-1200.jpg
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 roku

"Myśląc z Wyszyńskim" to spotkania poświęcone nauczaniu kard. Wyszyńskiego. Pierwsze odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godzinie 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W debacie "Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?" głos zabiorą prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Ewa Czaczkowska.

- Spotkania z tego cyklu będą miały charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów, w każdy trzeci czwartek miesiąca, od listopada br. do maja 2020 roku - informuje ks. Przemysław Śliwiński.

Przygotowania duchowe

Twitter zebranie KEP 1200.jpg
Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Jak wyjaśnia rzecznik Archidiecezji, drugim wymiarem oczekiwania na beatyfikację jest modlitwa. - Każdego 28 dnia miesiąca zapraszamy do Katedry Warszawskiej, gdzie spoczywa ciało kard. Wyszyńskiego, na mszę świętą, prelekcję i modlitwę przy grobie - mówi duchowny. Dodaje, że jest to wyraz prośby o owoce zbliżającej się beatyfikacji.

Do korzystania z propozycji Archidiecezji Warszawskiej zaprasza kard. Kazimierz Nycz, który podkreśla, że wydarzenia będą transmitowane w internecie.

- Każdego 28 dnia miesiąca w katedrze po mszy św. - podczas której dotąd modliliśmy się o beatyfikację, a teraz będziemy dziękować za ukończony proces beatyfikacyjny - będzie wykład na ważny temat związany z kard. Wyszyńskim. Mam nadzieję, że to, co będzie odbywać się w związku z beatyfikacją na poziomie archidiecezji warszawskiej, będzie przykładem tego, co można zrobić w każdej parafii - mówi metropolita warszawski.

Przemysław Goławski