PolskieRadio 24
Paweł Majewski 28.11.2019

WTA doceniło Igę Świątek. Polka nominowana do nagrody dla debiutantki roku

Iga Świątek została nominowana przez WTA do nagrody dla najlepszej debiutantki roku w kobiecym tenisie. Miniony sezon był dla 18-letniej Polki pierwszym w zawodowej rywalizacji. Świątek zakończyła go na 60. miejscu w rankingu.
  • Świątek znalazła się wśród sześciu wyróżnionych tenisistek
  • Polska tenisistka ma za sobą bardzo udany rok
  • 18-latka z Warszawy nie jest jednak główną faworytką do zdobycia nagrody dla najlepszej debiutantki

Udany rok

Warszawianka pokazała, że w przyszłości może być czołową postacią touru. W kwietniu po raz pierwszy w karierze zagrała w finale turnieju z cyklu WTA, ale w decydującym meczu w Lugano uległa Słowence Polonie Hercog. W maju świetnie spisała się natomiast w paryskim French Open, odpadając dopiero w czwartej rundzie wielkoszlemowego turnieju.

Gwiazdy pokonane

W 2019 roku Świątek pokonała m.in. mistrzynię olimpijską Portorykankę Monikę Puig, byłą liderkę światowego rankingu Dunkę Caroline Wozniacki czy Francuzkę Caroline Garcię, która w przeszłości była notowana w najlepszej dziesiątce tenisistek.

Polka zaczynała sezon na 175. miejscu w rankingu, ale w jego trakcie awansowała o ponad sto miejsc. Nic dziwnego, że została zaliczona do grona najlepszych debiutantek cyklu.

Andreescu faworytką

Świątek nie będzie jednak faworytką do wygrania nagrody. Zdecydowanie najwyżej stoją akcje Kanadyjki Bianki Andreescu, która we wrześniu wygrała wielkoszlemowy US Open, a sezon zakończyła na piątym miejscu w rankingu.

Silna stawka

Nominowane zostały także Czeszka Karolina Muchova, Kazaszka Jelena Rybakina, Ukrainka Dajana Jastremska oraz Amerykanka Coco Gauff. Ta ostatnia zszokowała tenisową publiczność w lipcu, kiedy w wieku 15 lat dotarła do 1/8 finału Wimbledonu. Wygrała też turniej w Linzu, a sezon zakończyła na 68. miejscu w rankingu.

Wyboru dokonają przedstawiciele mediów. Wyniki zostaną ogłoszone 11 grudnia.