Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Mateusz Brożyna 01.12.2019

Euro 2020. Media w Szwecji: grupa do "przyjęcia", ale nie można lekceważyć Polaków

Szwedzkie media określiły grupę E piłkarskich mistrzostw Europy jako niezbyt łatwą, ale do "przyjęcia". Ekipa "Trzech Koron" zagra z Polską, Hiszpanią oraz zwycięzcą barażu. Selekcjoner reprezentacji Janne Andersson przestrzega jednak przed biało-czerwonymi.
  • Polacy zagrają sparingi z Ukrainą i Rosją 
  • Grupowych rywali na Euro 2020 Polacy poznali 30 listopada - w przyszłorocznych mistrzostwach biało-czerwoni powalczą z Hiszpanią i ze Szwecją, a trzeciego rywala podopieczni Jerzego Brzęczka poznają w marcu  
  • Szwedzkie media uważają, że najtrudniejszym rywalem będzie Hiszpania, ale nie można lekceważyć Polaków 

>>> Kiedy biało-czerwoni rozpoczną turniej? Znamy terminarz

- Wylosowaliśmy znaną nam dobrze Hiszpanię i trudną, nieco nieprzewidywalną Polskę. I to właśnie nie z powodu rywala z niedawnych eliminacji, ale właśnie ze względu na drugiego przeciwnika należy natychmiast wywiesić flagę ostrzegawczą. To Polacy pod wodzą Roberta Lewandowskiego, który jest naszym zdaniem obecnie najbardziej niebezpiecznym napastnikiem świata, mogą okazać się najtrudniejszym rywalem w grupie - oceniła agencja TT. Z kolei dziennik "Aftonbladet" zaznaczył, że Szwedzi co prawda uniknęli "grupy śmierci", z czego muszą być niezmiernie zadowoleni, lecz "nasza wcale nie jest łatwiejsza".

shutterstock_1422638651 reprezentacja polski 1200.jpg
Wiemy, z kim Polacy zagrają sparingi przed EURO 2020

"Expressen" uznał, że "na papierze" najtrudniejsza będzie Hiszpania, z którą Szwecja spotkała w kwalifikacjach Euro 2020, przegrywając 0:3 na wyjeździe i remisując 1:1 w Sztokholmie. "Pierwszy mecz zagramy właśnie ze współgospodarzami imprezy i od tego spotkania będzie wszystko zależeć" - zauważyła gazeta.

>>> Czytaj więcej: Hiszpańskie media komentują. "Losowanie perfekcyjne, problemem Lewandowski" 

Jej zdaniem Polska jest bardziej nieprzewidywalna. "Wygrała grupę jadąc jak na rydwanie i wyprzedzając drugą Austrię o aż sześć punktów. To jest ostrzegawczy fakt, na który należy zwrócić uwagę, a nie czytać statystyki, w których wypadamy korzystnie" - argumentowano.

Gazeta nawiązała w ten sposób do korzystnego dla Szwedów bilansu spotkań z Polakami: 14 zwycięstw, cztery remisy i osiem porażek.

Według "Expressen" najciekawszym scenariuszem ze szwedzkiego punktu widzenia byłby awans z drugiego miejsca w grupie. "Wtedy mecz 1/8 finału rozegramy w Kopenhadze, a stadion Parken zapełni się naszymi kibicami" - zwrócono uwagę.

Kanał telewizji publicznej SVT ocenił, że choć trudną porównywać grupę E z tą, w której znalazły się Niemcy, Portugalia i Francja, ale "nasza też nie należy do łatwych".

>>> Czytaj więcej: Łatwo nie będzie. Polacy poznali rywali na Euro 2020

Na antenie tej stacji selekcjoner "Trzech Koron" Janne Andersson przestrzegał przed niedocenianiem biało-czerwonych.

Boniek 1200.jpg
Boniek znalazł bazę dla Polaków? "To będzie najlepszą opcją"

- Graliśmy z Hiszpanią w kwalifikacjach i wiemy, jakie popełniliśmy błędy, więc mam nadzieję, że potrafimy im zaradzić. Bardziej uważałbym na Polskę. To przecież wielka piłkarska nacja i mecz z tym zespołem może być moim zdaniem przynajmniej tak trudny jak z Hiszpanią i jako nasz trzeci w grupie może być nawet decydujący. Zamiast jednak oceniać losowanie, należy zabrać się od razu do pracy - powiedział szkoleniowiec Szwedów.

Ceremonię losowania komentowali Paweł Majewski z portalu PolskieRadio24.pl oraz Mateusz Ligęza z radiowej Jedynki. 

Podział na grupy piłkarskich mistrzostw Europy 2020:

Grupa A (Rzym i Baku): Turcja, Włochy, Walia, Szwajcaria
Grupa B (Sankt Petersburg i Kopenhaga): Dania, Finlandia, Belgia, Rosja
Grupa C (Bukareszt i Amsterdam): Holandia, Ukraina, Austria, kwalifikant I
Grupa D (Londyn i Glasgow): Anglia, Chorwacja, kwalifikant II, Czechy
Grupa E (Bilbao i Dublin): Hiszpania, Szwecja, Polska, kwalifikant III
Grupa F (Monachium i Budapeszt): kwalifikant IV, Portugalia, Francja, Niemcy

Kwalifikanci:

I. Gruzja, Białoruś, Macedonia Północna lub Kosowo
II. Szkocja, Izrael, Norwegia lub Serbia
III. Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja, Irlandia
IV. Islandia, Rumunia, Bułgaria lub Węgry

(mb)