Aneta Hołówek 01.12.2019

Biegi narciarskie: życiowy sukces polskiego narciarza. Marcisz zapunktowała po raz pierwszy w karierze

Polski narciarz Dominik Bury uzyskał 19. czas netto w biegu na 15 km techniką dowolną na dochodzenie zawodów Pucharu Świata w fińskim Kuusamo, a w nowym cyklu Ruka Triple zajął 46. miejsce. Bardzo dobry występ zanotowała także Izabela Marcisz w biegu na 10 km.
  • W niedzielę w rywalizacji panów zwyciężył Norweg Johannes Hoesflot Klaebo
  • W rywalizacji pań w biegu na dystansie 10 km na dochodzenie techniką dowolną zwyciężyła Norweżka Therese Johaug, dla której były to drugie zawody Pucharu Świata z rzędu w których nie dała szans rywalkom
  • Z Polek najlepiej wypadła Izabela Marcisz, która zajęła 39. miejsce

Sprzeczne informacje sędziów

Początkowo FIS podała, że Polak miał dziesiąty czas dnia i zajął 37. lokatę w cyklu. Bury udzielił już nawet wywiadów, że sam nie spodziewał się aż tak dobrego występu. Kilkadziesiąt minut po zawodach FIS zmieniła jednak wyniki i okazało się, że podopieczny Lukasa Bauera wprawdzie osiągnął życiowy sukces, ale mniej spektakularny.

Polak nigdy wcześniej nie zdobył punktów do klasyfikacji generalnej PŚ. Jego najwyższym miejscem dotychczas było 38. w lutym 2017, także na dystansie 15 km.

Klaebo w niedzielę wyprzedził swojego rodaka Emila Iversena o 1,8 s i Fina Iivo Niskanena - 11,1 s.

W Kuusamo zdobywca Kryształowej Kuli Klaebo wygrał dwa z trzech biegów - najlepszy był w sprincie i na 15 km na dochodzenie, a w sobotę na 15 km zajął drugie miejsce.

Kamil Bury był w niedzielę 65., a Maciej Staręga dobiegł jako ostatni - 76.

Pierwsze w karierze punkty Marcisz

Izabela Marcisz do mety dobiegła 4.15,6 później niż Theres Johaug i zajęła 39. miejsce, ale jej czas netto był 29. danego dnia, więc zdobyła pierwsze w karierze punkty klasyfikacji generalnej PŚ. Druga z Polek Weronika Kaleta była 69. - 7.52,0.

Trenerka Polek, a niegdyś wybitna biegaczka Justyna Kowalczyk na Twitterze zapewniła, że Marcisz stać na lepsze bieganie. "To jeszcze dziecko przecież" - skomentowała.

Na podium w niedzielę stanęły same Norweżki. Druga była Heidi Weng, a trzecia Astrid Jacobsen.