Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 02.12.2019

Szczyt NATO w Londynie. Prezydent z małżonką już w stolicy Wielkiej Brytanii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w poniedziałek wieczorem do Londynu. We wtorek i środę prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu liderów państw NATO. Polska liczy, że na szczycie m.in. zapadną decyzje dotyczące zdolności NATO do szybkiego reagowania.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda przyleciał na szczyt NATO do Londynu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Przywódcy 29 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego zjadą 3 i 4 grudnia do Londynu, żeby uczcić 70. rocznicę powołania organizacji utworzonej, by zapewniać bezpieczeństwo i pokój w obszarze euroatlantyckim. Eksperci zwracają uwagę, że obchody będą naznaczone istotnymi podziałami w ramach Sojuszu - zarówno w samej Europie, jak i między partnerami transatlantyckimi.

duda 1200 pap.jpg
Krzysztof Szczerski: prezydent oczekuje, że NATO potwierdzi jedność

Polskę na spotkaniu będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Do Londynu udają się też ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Szczyt nie tylko podsumowaniem"

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie też udział w lunchu roboczym zorganizowanym przez prezydenta Donalda Trumpa, na który przywódca USA zaprosił liderów państw NATO, przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.

- Polska oczekuje jasnego przesłania, płynącego ze spotkania liderów, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym. 70. rocznica powstania NATO skłania do tego, by potwierdzić aktualność sojuszniczych zobowiązań, a także fakt, że możemy projektować kolejne lata w pokoju, bo jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym - powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Jak mówił, londyńskie spotkanie liderów w 70. rocznicę powstania NATO "to nie tylko podsumowanie, ale także zwrot ku przyszłości". - Oczekujemy konkretnych decyzji, ważnych w kontekście przyszłości Sojuszu - podkreślił Szczerski. - Z tym przesłaniem prezydent jedzie na spotkanie - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MSZ o NATO: nasz cel to nowoczesny i silny sojusz obronny

Wyjaśnił, że chodzi o decyzje w zakresie zobowiązań sojuszniczych, o "większy i równy wkład państw Sojuszu w bezpieczeństwo". - Myślę, że w tym zakresie to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku wyrównywania poziomu sojuszniczych zobowiązań - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Spotkanie z Elżbietą II

W przeddzień spotkania liderów Andrzej Duda weźmie udział w sesji organizowanej przez wiodące światowe think tanki w zakresie bezpieczeństwa, zatytułowanej: NATO Engages "Defence and Deterence for a New Era".

Tego dnia para prezydencka będzie uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez brytyjską królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham. - Królowa zaprosiła uczestników na uroczyste spotkanie z okazji 70-lecia NATO. To będzie pierwsza nieformalna okazja do rozmów - powiedział Krzysztof Szczerski.

PAP Jens Stoltenberg 1200.jpg
Przed szczytem NATO. Jens Stoltenberg: Sojusz zdoła podjąć konieczne decyzje dla bezpieczeństwa

Później we wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą uczestników szczytu zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Narada w BBN przed szczytem NATO

Podczas pobytu w Londynie, we wtorek prezydent Andrzej Duda będzie też uczestniczył w uroczystości wręczenia pośmiertnych nominacji na stopień generała brygady pułkownikowi Franciszkowi Kornickiemu oraz nominacji na stopień podporucznika i przyznania Krzyża Zesłańców Sybiru i Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju Johnowi Franklinowi. Jak przypomniał Krzysztof Szczerski, to dwaj polscy piloci, którzy uczestniczyli w Bitwie o Anglię w 1940 roku. - Uroczystość pokaże tradycję braterstwa broni, która dziś jest realizowana w ramach NATO, a wcześniej Polacy realizowali ją broniąc Anglii - powiedział prezydencki minister.

Walka z terroryzmem i relacje z Rosją

Szczyt w Londynie ma zająć się m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w czasie zimnej wojny między USA a ZSRR.

bb