PolskieRadio 24
Paweł Majewski 04.12.2019

Puchar Polski: udana pogoń Lechii. Gdańszczanie wyeliminowali Zagłębie

Broniąca trofeum Lechia Gdańsk awansowała do ćwierćfinału piłkarskiego Pucharu Polski. Podopieczni Piotra Stokowca pokonali na własnym boisku Zagłębie Lubin 3:2, chociaż do przerwy przegrywali dwiema bramkami.
  • Po pierwszej połowie nastroje gdańskich piłkarzy były minorowe
  • Między 53. a 63. minutą obrońcy tytułu odwrócili jednak losy meczu
  • Decydującą bramkę zdobył Flavio Paixao

Początek meczu nie zapowiadał, by gdańszczanie byli w stanie wykonać kolejny krok w kierunku obrony pucharu. Gospodarze dość niemrawo poruszali się po boisku, podczas gdy lubinianie powoli przejmowali inicjatywę. Nic dziwnego, że podopieczni Martina Seveli w końcu wyszli na prowadzenie.

Czytaj dalej:
Puchar Polski: piłkarz Lecha ostro krytykuje stan murawy. Mocna odpowiedź Zbigniewa Bońka

Do przerwy 0:2

Stało się to w 27. minucie. Indywidualną akcją popisał się Sasa Zivec. Słoweniec pięknym strzałem w okienko bramki strzeżonej przez Zlatana Alomerovicia nie dał golkiperowi szans na skuteczną interwencję.

Lechiści nadal grali słabo, ale w 39. minucie powinni wyrównać. Ładnym podaniem popisał się Lukas Haraslin, ale Flavio Paixao uderzył wprost w bramkarza gości Konrada Forenca. Niewykorzystana sytuacja zemściła się cztery minuty później. W polu karnym znalazł się Damjan Bohar, któremu gdańscy obrońcy zostawili sporo miejsca. Drugi ze Słoweńców pewnym strzałem podwyższył wynik i drużyny zeszły na przerwę przy dwubramkowej przewadze lubinian.

Uciszyli gwizdy

Druga połowa również nie zaczęła się od huraganowych ataków gdańszczan. Zniecierpliwieni kibice zaczęli nawet gwizdać, ale w 54. minucie najaktywniejszy z biało-zielonych Haraslin dograł do Tomasza Makowskiego, a 20-letni pomocnik mocnym strzałem zza pola karnego zmniejszył stratę. Dwie minuty później Forenca pokonał sam Haraslin. To był zwrotny moment spotkania.

VAR w roli głównej

W 63. minucie gospodarze zdobyli decydującego gola. Prawą stroną szarżował Karol Fila, a w polu karnym doszło do kontaktu gdańskiego obrońcy z Boharem. Sędzia Tomasz Musiał skorzystał z pomocy systemu VAR, ale podyktował rzut karny dla podopiecznych Piotra Stokowca. Jedenastkę pewnie wykorzystał Flavio Paixao.

Podłamani lubinianie dość nieporadnie próbowali wyrównać. Sytuację jeszcze utrudniło wyrzucenie z boiska Zivca w 86. minucie. Sędziemu ponownie pomagała wideoweryfikacja, po obejrzeniu której Musiał uznał, że faul skrzydłowego Zagłębia na Makowskim zasługuje na czerwoną kartkę. Osłabieni goście nie byli w stanie już nic zdziałać i do ćwierćfinału awansowała Lechia.

1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski: Lechia Gdańsk - KGHM Zagłębie Lubin 3:2 (0:2). Awans: Lechia Gdańsk.

Bramki: 0:1 Sasa Zivec (27), 0:2 Damjan Bohar (43), 1:2 Tomasz Makowski (53), 2:2 Lukas Haraslin (55), 3:2 Flavio Paixao (63-karny).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Damian Oko, Filip Starzyński. Czerwona kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Sasa Zivec (86-faul).

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 6 213.