PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 08.12.2019

Ekstraklasa: Pogoń wraca na pozycję lidera. Słaba seria Piasta trwa

Pogoń Szczecin zanotowała skromne, ale pewne zwycięstwo nad Piastem Gliwice w 18. kolejce Ekstraklasy. Wygrana 1:0 dała "Portowcom" powrót na pozycję lidera.
  • Pomocnik Piasta Martin Konczkowski wie, że jego drużyna zagrała słabo (IAR)
  • Zadowolony jest napastnik Pogoni Adam Buksa (IAR)

Pogoń świetnie rozpoczęła ten mecz, już w 8. minucie "Portowców" wyprowadził na prowadzenie David Stec, który wykończył prostą, ale ładną akcję gospodarzy. Buksa wyskoczył do górnej piłki od obrońcy, zgrał piłkę w szesnastkę, a jego klubowy kolega precyzyjnie uderzył w długi róg.

W 24. minucie świetną szansę na podwyższenie prowadzenia miał Adam Buksa, który świetnie wszedł w pole karne po niepewnej interwencji obrońcy. Napastnik stanął oko w oko z golkiperem gości, jednak nie zdołał go pokonać.

Piłkarze Kosty Runjaicia dominowali, mistrz Polski popełniał zaś sporo błędów w defensywie i nie miał pomysłu na to, jak zagrozić bramce Dante Stipicy. Im bliżej było końca połowy, tym częściej do głosu dochodzili mistrzowie Polski, nie da się jednak powiedzieć, by Piast zmusił obronę rywali do naprawdę wytężonej pracy.

W drugiej połowie goście zaczęli grać odważniej, ale to znów Pogoń miała lepsze sytuacje. Spiridonović wyszedł sam na sam z bramkarzem, jednak trafił prosto w jego nogi. W 70. minucie dwukrotnie pomylił się Buksa, który mógł zapewnić swojej drużynie spokojną końcówkę tego spotkania.

Chwilę później po groźnej kontrze gospodarzy w polu karnym padł Spiridonović, ale sędzia nie podyktował rzutu karnego. Pogoń miała prowadzenie, jednak było jasne, że jedna akcja może całkowicie zmienić nastroje w Szczecinie. Piast nie był jednak w stanie zagrozić rywalom, w całym meczu nie stworzył właściwie ani jednej wyjątkowo groźnej sytuacji.

"Portowcy" zapisali na swoim koncie komplet punktów i wrócili na pozycję lidera Ekstraklasy. Piast przegrał trzeci mecz z rzędu i osunął się na siódme miejsce w tabeli.

Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Bramka: 1:0 David Stec (8).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Kostas Triantafyllopoulos. Piast Gliwice: Sebastian Milewski, Piotr Malarczyk.

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 3 800.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos, Igor Łasicki, Hubert Matynia - David Stec (81. Santeri Hostikka), Zvonimir Kozulj (86. Adam Frączczak), Damian Dąbrowski, Sebastian Kowalczyk, Srdjan Spiridonovic (90. Michalis Manias) - Adam Buksa.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Piotr Malarczyk, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski (60. Patryk Tuszyński), Patryk Sokołowski, Tom Hateley, Jorge Felix, Sebastian Milewski (69. Dominik Steczyk) - Piotr Parzyszek (70. Gerard Badia).