PolskieRadio 24
Paweł Majewski 13.12.2019

Ekstraklasa: zasłużona wygrana Arki na początek 19. kolejki. Gdynianie lepsi od Zagłębia

Piłkarze Arki Gdynia pokonali u siebie KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1) w pierwszym meczu 19. kolejki Ekstraklasy. Wygrana gospodarzy była w pełni zasłużona. Gdynianie mieli sporo okazji, by zdobyć jeszcze więcej bramek.
  • Trener Zagłębia Martin Sevela (IAR)
  • Bramkarz Arki Pavels Steinbors miał podwójne powody do radości - cieszył się ze zwycięstwa, ale też z setnego z rzędu ligowego meczu w bramce żółto-niebieskich (IAR)

Gospodarze od początku ruszyli do ataków i już w drugiej minucie byli bliscy objęcia prowadzenia. Po rzucie rożnym piłka spadła pod nogi Adama Deji, który zza pola karnego uderzył nad bramką. Dziesięć minut później do siatki trafił młody skrzydłowy Arki Mateusz Młyński.

18-latek otrzymał podanie z głębi pola od Macieja Jankowskiego, uciekł Damianowi Oko i w sytuacji sam na sam nie dał szans Konradowi Forencowi. Sędzia Łukasz Szczech sprawdzał jeszcze w systemie VAR, czy Młyński nie był na spalonym, ale ostatecznie uznał gola.

VAR w roli głównej

Lubinianie dążyli do wyrównania. W dwudziestej minucie Szczech po raz kolejny skorzystał z wideoweryfikacji i podyktował rzut karny po tym, jak Deja w walce o górną piłkę uderzył łokciem Bartosza Białka. Do piłki podszedł Filip Starzyński i pewnym strzałem pokonał Pavelsa Steinborsa.

Do przerwy remis

„Miedziowi” mogli szybko wyjść na prowadzenie. W 26. minucie Starzyński posłał z dystansu bombę na bramkę gospodarzy, ale Steinbors zdołał odbić piłkę. W kolejnych minutach przewagę zyskała jednak Arka.

Stracona bramka nie załamała podopiecznych Aleksandra Rogicia. W 27. minucie głową uderzał Michał Nalepa, ale pomocnikowi Arki zabrakło precyzji. Siedem minut później z dystansu mocno uderzył Adam Marciniak, jednak Forenc odbił piłkę na rzut rożny.

W doliczonym czasie pierwszej połowy podopieczni Martina Seveli mogli objąć prowadzenie. W polu karnym znalazł się Starzyński, który technicznie uderzył na bramkę. Piłka przeszła jeszcze między nogami Deji, ale zatrzymała się na słupku gdyńskiej bramki.

Na przerwę piłkarze zeszli przy remisie, chociaż to zawodnicy z Gdyni mieli optyczną przewagę.

Gospodarze przeważają

Obraz gry na początku drugiej połowy się nie zmienił. „Arkowcy” częściej byli przy piłce i byli bliżej zdobycia bramki. W 53. minucie groźnie z woleja uderzył Fabian Serrarens, jednak strzał holenderskiego napastnika był niecelny. Co ciekawe, holenderski napastnik wciąż czekał na… celne uderzenie w Ekstraklasie.

W 58. minucie przed dużą szansą na wyprowadzenie gdynian na prowadzenie stanął z kolei Nalepa. Pomocnik w polu karnym minął Patryka Szysza i uderzył na bramkę, jednak piłka poszybowała nad poprzeczką. Dwie minuty później Nalepa wyprowadzał piłkę, ale futbolówkę przed polem karnym odebrał mu Bartosz Ślisz. Piłka szybko trafiła do Starzyńskiego, jednak strzał rozgrywającego lubinian pewnie złapał Steinbors.

Serrarens doczekał się celnego strzału w 70. minucie. Holender otrzymał podanie od Jankowskiego, uciekł obrońcom, ale jego uderzenie odbił Steinbors.

Minutę później strzałem odpowiedział Damjan Bohar. Słoweniec, który przed tygodniem zdobył bramkę decydującą o wygranej Zagłębia z Jagiellonią (1:0), tym razem uderzył jednak niecelnie.

Cierpliwość popłaca

Starania gospodarzy przyniosły efekt w 75. minucie. Nalepa świetnie dograł do Młyńskiego. Młody skrzydłowy w polu karnym poradził sobie z kapitanem gości Lubomirem Guldanem i zagrał wzdłuż bramki. Tam już czekał Jankowski, który bez kłopotu umieścił piłkę w siatce.

Gdynianie nie zadowolili się jednobramkowym prowadzeniem. W 82. minucie Forenc wypiąstkował piłkę wprost przed pole karne wprost pod nogi Serrarensa. Bramkarz przewrócił się i nie zdążył wrócić na swoje miejsce, ale napastnik gospodarzy... uderzył w obrońcę.

Sytuacja lubinian stała się jeszcze gorsza w 87. minucie. Oko sfaulował Deję i otrzymał drugą żółtą kartkę. Stoper gości musiał opuścić boisko. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i druga z rzędu ligowa wygrana gdynian stała się faktem.

Arka Gdynia - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Mateusz Młyński (12), 1:1 Filip Starzyński (22-karny), 2:1 Maciej Jankowski (75).

Żółta kartka - Arka Gdynia: Adam Deja, Marcin Budziński, Christian Maghoma. KGHM Zagłębie Lubin: Lubomir Guldan, Jakub Tosik, Damian Oko. Czerwona kartka za drugą żółtą - KGHM Zagłębie Lubin: Damian Oko (87).

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów: 3 820.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Luka Marić, Adam Marciniak - Mateusz Młyński, Adam Deja, Marcin Budziński (81. Adam Danch), Michał Nalepa (89. Azer Busuladzić), Maciej Jankowski - Fabian Serrarens.

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko - Patryk Szysz (84. Rok Sirk), Jakub Tosik (84. Łukasz Poręba), Bartosz Slisz, Filip Starzyński, Damjan Bohar - Bartosz Białek.

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
Pozostałe mecze kolejki
2019-12-14:
Raków Częstochowa - Górnik Zabrze (15.00)
Śląsk Wrocław - Lech Poznań (17.30)
Legia Warszawa - Wisła Płock (20.00)
2019-12-15:
Piast Gliwice - ŁKS Łódź (12.30)
Korona Kielce - Cracovia Kraków (15.00)
Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Wisła Kraków 19 4 2 13 18-33 14 -15
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze