Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 17.12.2019

Premier o krajowym kapitale: jego brak jest podstawową bolączką Polski

- Chciałbym w otwartej formule dyskusji porozmawiać z państwem, co jest najważniejsze dla szybkiego, dynamicznego rozwoju polskiego biznesu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania "Liderzy rozwoju" z przedstawicielami rządu i biznesu. - Polskie firmy powinny rozwijać się w duchu "czterech »i«" - dodał.
Posłuchaj
  • Premier: polskie firmy powinny rozwijać się w myśl zasady "cztery i" (IAR)
  • Premier: będę działał tak, by polskie firmy miały z górki (IAR)
  • Premier: najważniejsze jest gromadzenie oszczędności i tworzenie kapitału polskiego (IAR)
Czytaj także
  • Premier spotkał się z przedsiębiorcami w ramach konferencji "Liderzy rozwoju". Przekonywał, że rząd chce jak najbardziej wspierać krajowe firmy i przedsiębiorców
  • - Chcemy wypracować rozwiązania, które nie uszczuplą za bardzo dochodów budżetowych, ale doprowadzą do wsparcia polskich firm - zadeklarował Mateusz Morawiecki
  • Przyznał, że chciałby, by polskie firmy rozwijały się w myśl zasady "czterech »i«": innowacje, inwestycje, instytucje, internacjonalizacja
  • Szef rządu dodał, że wzmocnienie polskiej gospodarki jest najważniejszym celem na drugą kadencję jego rządu

Premier ocenił, że podstawową "bolączką Polski jest brak kapitału krajowego". - Kiedy rozmawiam z międzynarodowymi ekonomistami, noblistami to dla nich jest oczywiste, że podstawową bolączką, z którą się nie uporaliśmy w III RP jest właśnie brak kapitału krajowego - powiedział premier. Dodał, że w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Włochy w okresie 30 lat po II wojnie światowej ich kapitał krajowy rozwinął się lepiej, niż w Polsce w ostatnich 30 latach. Premier zaznaczył, że dzięki temu w tych krajach rozwój gospodarczy był szybki.

Premier 1200.jpg
Premier: Polska powoli wychodzi z pułapki średniego rozwoju

Lokalna perspektywa międzynarodowych przepisów

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę, iż kraje zachodniej Europy, jak Francja, Niemcy, Hiszpania, patrzą obecnie na tworzone przepisy unijne przede wszystkim pod kątem ich wpływu na firmy z tych państw. - My taką zasadę również powinniśmy mieć - podkreślił premier.

Premier powiedział, że polski rynek przez 30 lat był dużo bardziej otwarty dla firm zagranicznych, np. francuskich i niemieckich, niż rynki europejskie dla firm polskich. - Tym większy będzie sukces gospodarki polskiej im bardziej Wy (przedsiębiorcy - przyp. red.) wyjdziecie za granicę - zaznaczył premier zwracając się do przedstawicieli firm.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mały ZUS Plus coraz bliżej. Ustawa bez poprawek w senackiej komisji

Według szefa rządu krajowe firmy powinny rozwijać się w duchu "czterech »i«", czyli: inwestycji, instytucji, innowacji i internacjonalizacji. Premier żartował, że teraz jest modny recykling, dlatego użył słowa internacjonalizm.

Otwarta formuła dyskusji

Premier mówił także o potrzebie dyskusji o oczekiwaniach rodzimych przedsiębiorców. - Chciałbym w otwartej formule dyskusji porozmawiać z państwem, co jest najważniejsze dla szybkiego, dynamicznego rozwoju polskiego biznesu - powiedział premier na rozpoczęcie spotkania "Liderzy rozwoju" z przedstawicielami rządu i przedsiębiorców na Stadionie Narodowym.

praca pomoc para komputer 1200.jpg
Eksperci: trzeba ujednolicać zasady płacenia składek na ZUS

Jak mówił dla właścicieli przedsiębiorców, szefów, prezesów, firm najważniejsze jest to, żeby rosnąć i mieć zyski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier: będziemy wspierać w rozwoju najmniejszych przedsiębiorców

- A dla nas, dla państwa polskiego, które rząd polski reprezentuje (....) najważniejsze jest to samo - żebyście też rozwijali się i żebyście mieli jak największe zyski. Najlepiej jeszcze dodatkowo, jakbyście te zyski osiągali na rynkach międzynarodowych, w Unii Europejskiej i na całym świecie - powiedział szef rządu.

Jak mówił, dzięki temu "następuje coś, co jest dla nas dzisiaj z punktu widzenia makrogospodarczego najważniejsze - czyli gromadzenie oszczędności, repatriacja kapitału, tworzenie własności polskiej, kapitału polskiego i tworzenie fundamentów do rozwoju długofalowego właśnie poprzez krajowe oszczędności".


mbl