Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 22.12.2019

Wybory w Afganistanie. Spodziewany przegrany zapowiada odwołanie

Trzy miesiące po wyborach prezydenckich w Afganistanie, tamtejsza komisja wyborcza przedstawiła ich wstępne wyniki. Według nich, dotychczasowy prezydent Aszraf Ghani zdobył blisko 51 procent głosów i zachowa stanowisko.

Na jego rywala, premiera Abdullaha Abdullaha, miało głosować 39,5 procent wyborców. Komisja wyborcza zastrzegła jednak, że ostateczne wyniki mogą być inne.

epa07876630 wybory w afganistanie 1200.jpg
Co zmienią wybory w Afganistanie?

Blisko połowa głosów nieważna

Wybory odbyły się 28 września. W 35-milionowym Afganistanie do urn poszło 2 miliony 700 tysięcy obywateli, ale za ważne uznano tylko milion 900 tysięcy głosów. Zrodziło to od razu podejrzenia, że wybory mogły zostać sfałszowane.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Media: Biały Dom zamierza wycofać z Afganistanu 4 tys. żołnierzy

Komisja wyborcza już kilkakrotnie zapowiadała, że przedstawi ostateczne wyniki wyborów i za każdym razem tę zapowiedź odwoływała.

Obaj kandydaci do fotela prezydenta ogłosili się zwycięzcami. Jeśli po ogłoszeniu końcowych wyników okaże się, że żaden z nich nie uzyskał ponad 50 procent głosów, to wybory zostaną powtórzone. Abdullah Abdullah już zapowiedział, że wyniki zaskarży.

Podobny program, różnice etniczne

Obaj pretendenci mają podobny program wyborczy, z głównymi hasłami "pokój" i "postęp". Różni ich głównie to, że reprezentują inne grupy etniczne. Aszraf Ghani, z wykształcenia antropolog, jest Pasztunem, a Abdullah Abdullah, okulista - Tadżykiem.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Patryk Kugiel: destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest Chinom na rękę

Były to czwarte wybory prezydenckie w Afganistanie od czasu obalenia reżimu talibów w 2001 roku. 18 lat po interwencji ze strony Stanów Zjednoczonych i państw sojuszniczych wciąż nie udało się ustabilizować sytuacji w kraju, a talibowie nigdy wcześniej nie kontrolowali tak rozległego obszaru jak obecnie.


mbl