Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Kurek 22.12.2019

Jadwiga Emilewicz: poprawki Porozumienia znacznie zmieniły ustawę o sądach

- Ustawa wprowadzająca zmiany w sądownictwie po poprawkach Porozumienia znacznie różni się od pierwotnego projektu, nie ma w niej sprzeczności z prawem unijnym - podkreśliła wiceprezes tej partii, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Dziś mówimy już o ustawie, która znacząco różni się od przedłożenia poselskiego, ponieważ poprawki, które Porozumienie zaproponowało, znoszą elementy kolizyjne z prawem UE, które rzeczywiście w pierwotnym przedłożeniu były – powiedziała Emilewicz w TVN24.

sąd wyrok wymiar sprawiedliwości sala sądowa free flickr iar 1200.jpg
Joanna Lichocka: musieliśmy zapobiec anarchizacji sądownictwa

- Dzisiaj tych sprzeczności nie ma, więc nie ma powodu, żeby zwracać szczególną uwagę pani wiceprzewodniczącej (KE Viery) Jourovej, czy też innych autorytetów europejskich - oceniła minister.

- Uważam, że tę ustawę uratowało w Sejmie Porozumienie, wpisując w nią preambułę, gdzie wyjaśnia się istotę tych zmian, które są wprowadzane, a zatem kierunkuje się przyszłe orzecznictwo; ono jest bardzo istotnym elementem, który wyjaśnia i który nie budzi wątpliwości, co jest, a co nie jest dozwolone - przekonywała.

"Będziemy pracować z senatorami"

- My będziemy pracować z senatorami nad tym, aby ta ustawa naprawdę nie budziła żadnych wątpliwości z perspektywy i przejrzystości stanowienia prawa w Polsce oraz kolizyjności z prawem europejskim - zadeklarowała.

Pytana o nagły tryb prac nad ustawą - trzy czytania w ciągu doby i skargi posłów i posłanek opozycji na niemożność zapoznania się z wszystkimi poprawkami, wiceszefowa Porozumienia, odparła, że parlamentarzyści "będą mieli czas", żeby zapoznać się z ustawa w Senacie.

- Ustawa będzie procedowana pełne konstytucyjne 30 dni, więc będzie naprawdę dużo czasu, aby tę ustawę przeczytać - powiedziała, powołując się na zapowiedź marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO).

banaś pap 1200.jpg
Komisja sejmowa zajęła się działaniem służb dot. prezesa NIK

Prezes NIK

Emilewicz pytana o listy poparcia kandydatów do KRS opowiedziała się za ich ujawnieniem. - Nie widzę powodu, dla którego ta lista miałaby być utajniona - powiedziała minister.

W sprawie prezesa NIK Mariana Banasia i sprawdzenia go przez służby specjalne, oceniła, że "gdzieś błąd został popełniony", skoro i Banaś i jego oświadczenia majątkowe były wielokrotnie sprawdzane.

- Ja ciągle wierze w propaństwową postawę i duszę pana prezesa Mariana Banasia, wierzę, że będzie dochodził swoich praw przed sądem, ale jednocześnie nie sprawując tak ważnej funkcji, jaka jest prezes NIK - dodała.

pkur