PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 08.01.2020

Rajd Dakar 2020. Przygoński w czołowej dziesiątce, premierowe zwycięstwo Peterhansela

Francuz Stephane Peterhansel okazał się najlepszy na czwartym etapie 42. edycji Rajdu Dakar. Jakub Przygoński z Orlen Team dojechał na metę w Al Ula z ósmym czasem. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Hiszpan Carlos Sainz, który zajął trzecie miejsce.
  • Polski kierowca powiedział na mecie w Al-Uli (IAR)
  • Wśród kierowców quadów Rafał Sonik był siódmy, ale jeden z kierowców, którzy go wyprzedzili, startuje poza kategorią. W klasyfikacji łącznej Polak spadł z 2. na 4. lokatę (IAR)
  • W rywalizacji side by side Domżała i Marton przegrali w środę tylko z Amerykaninem Mitchellem Guthrie i to tylko o 19 sek. (IAR)
  • Adam Tomiczek na trasie czwartego etapu zaliczył upadek (IAR)
  • Piąty etap odbędzie się w czwartek: Al Ula - Ha'il (563 km/353 km)
Kogo zaskoczy Dakar? Przygoński: nikt nie wie jak będzie [NASZ WYWIAD]

"Cieszymy się, że dojechaliśmy do mety"

Francuz zaliczył premierowe zwycięstwo w tegorocznej edycji w Arabii Saudyjskiej. Tuż za legendą Dakaru znalazł się obrońca tytułu Nasser Al-Attiyah. Dzięki ostatniemu stopniu podium "El Matador" zachował pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej w kategorii samochodów.

Załoga Orlen Team Jakub Przygoński i Timo Gottschalk ostatecznie zajęła ósme miejsce podczas rywalizacji w Al Ula.

- Dziś ekstremalnie trudny technicznie, terenowo odcinek. Staraliśmy się trzymać rytm, choć nie da się ukryć, że przez kamienie trochę straciliśmy no i końcówka, gdzie napotkaliśmy na ekstremalne głazy. Trudny, długi odcinek, ale za to z pięknymi widokami. Cieszymy się, że dojechaliśmy do mety, choć jest już bardzo późno a jesteśmy jedną z niewielu ekip, która dotarła - przyznał Przygoński.

Spadek Sonika

W rywalizacji quadów pozycję wicelidera stracił Sonik. Krakowianin zajął w środę szóste miejsce i jest obecnie czwarty - strata 38.51. Kamil Wiśniewski zameldował się na mecie jako ósmy ze stratą ponad pół godziny do Casale i po czterech etapach plasuje się na 7. pozycji ze stratą 2:38.35.

Wśród motocyklistów etap wygrał Brytyjczyk Sam Sunderland, ale otrzymał karę 5 minut za przekroczenie prędkości i spadł w klasyfikacji na ósmą lokatę. W tej sytuacji zwycięstwo przypadło drugiemu na mecie Chilijczykowi Jose Ignacio Cornejo. Pozycję lidera utrzymał Amerykanin Ricky Brabec, piąty na mecie etapu.

Piąty etap - Al Ula - Ha'il liczyć będzie 563 km (353 km odcinka specjalnego).