Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 15.01.2020

Głosowanie w sprawie ustaw sądowych przesunięte. Senatorowie zdecydują w czwartek

Na wniosek rządu porządek senackich obrad został zmieniony, a o godz. 19 w środę senatorowie zajmą się nowelą ustawy o odpadach oraz ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. - Senat będzie kontynuował prace nad nowelą ustaw sądowych w czwartek o godz. 10 - poinformował wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL-Kukiz15. 
Posłuchaj
  • W Senacie m.in. ustawy sądowe i specustawa dot. ASF. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy przyznała, że zmiany uchwalono z naruszeniem "zasad rzetelnej legislacji oraz porządku prawnego Unii Europejskiej (IAR)
Czytaj także

Głównym punktem środowego posiedzenia Senatu jest uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Wprowadza ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował na porannej konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu, że rozpatrywanie noweli ustaw sądowych będzie odbywało się z przerwami, dlatego, że z Ministerstwa Klimatu wpłynęła prośba, aby ustawę dot. odpadów Senat rozpatrywał w środę wieczorem.

Ustawy miały być głosowane o godz. 19. Potem jednak wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Kukiz15) poinformował, że głosowanie przesunięto na czwartek na 10 rano.

pap grodzki duda 1200.jpg
Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu. Tematem zmiany w sądownictwie

Senat rozpatrywał nowelizację ustaw sądowych przez prawie osiem godzin.

W ciągu ośmiogodzinnej debaty nad kształtem zmian w sądach, senator Marek Pęk przekonywał, że "podobne do planowanych polskich przepisów obowiązują w innych krajach UE". Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) mówiła, że nigdzie w UE nie stosuje się przepisów tak głęboko ingerujących w niezależność sędziów.

Remisowe głosowanie ws. KRS

Senat nie zgodził się, aby przełożyć na kolejne posiedzenie wybór senackich przedstawicieli do Krajowej Rady Sądownictwa, o co wnioskował Leszek Czarnobaj (KO). Przeciw wnioskowi opowiedział się Marek Pęk (PiS). Za przełożeniem wyboru było 49 senatorów, 49 było przeciw.

Ponieważ wniosek senatora Czarnobaja nie uzyskał większości, Senat na rozpoczętym w środę posiedzeniu wybiera swoich przedstawicieli do KRS. O przełożenie wyboru senatorów do KRS na kolejne posiedzenie Senatu szef senackiego klubu KO Leszek Czarnobaj zwrócił się na początku środowych obrad. Argumentował, że powinny być wcześniej wyjaśnione wątpliwości prawne wokół KRS.

>>> CZYTAJ TAKŻE: KE złoży wniosek do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN >>>

Senator Marek Pęk (PiS) złożył wniosek przeciwny, argumentując, że procedura wyboru senackich przedstawicieli do KRS już się rozpoczęła, zgłoszono kandydatów i zostali oni zaopiniowani przez komisję. Jego zdaniem dalsza zwłoka w wyborze będzie pogłębiać chaos w wymiarze sprawiedliwości i wydłużać czas rozpatrywania spraw przez sądy.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zarządził głosowanie w tej sprawie, którego wynik był remisowy: wniosek Czarnobaja poparło 49 senatorów, tyle samo było przeciw. Marszałek poinformował, że wniosek o przełożenie wyboru członków KRS nie zyskał większości.

"Pierwszeństwo prawa UE nad polskim nie powoduje braku suwerenności"

Przez kilka godzin w Senacie zadawano pytania dot. nowelizacji ustaw sądowych senatorom sprawozdawcom komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji - reprezentującej większość wicemarszałek Morawskiej-Staneckiej (Lewica) i senatorowi z mniejszości w komisji Markowi Pękowi (PiS). Wcześniej Morawska-Stanecka przedstawiła sprawozdanie komisji a Pęk wniosek mniejszości senatorów PiS o przyjęcie nowelizacji ustaw sądowych bez poprawek.

zdrojewski senat głosowanie KO pap 1200.jpg
Koniec jedności opozycji w Senacie? Niespodzianka w głosowaniu ws. KRS

Zdaniem Morawskiej-Staneckiej nowelizacja ustaw sądowych autorstwa PiS "drastycznie obniży poziom sądowej ochrony praw jednostki". Według niej ustawa jest sprzeczna z zobowiązaniami Polski wobec UE i godzi w gwarantowaną ochronę przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. - A tym samym kwestionuje uczestnictwo Polski w wymiarze prawnym UE i Rady Europy - zaznaczyła senator.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Grodzki: w czwartek spodziewamy się w trybie pilnym opinii Komisji Weneckiej

- Większość sejmowa zamiast pochylić się na rozwiązaniami, które służyłyby obywatelom uchwaliła ustawę, która rażąco narusza porządek prawny UE. Prawo do sądu i sprawiedliwego procesu zagwarantowane w art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka może być zagwarantowane jedynie przy zapewnieniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów - dodała.

"Dotkliwe skutki" wejścia ustawy w życie

W ocenie komisji skutki wejścia ustawy w życie będą dla Polski niezwykle dotkliwe. - Z pewnością należy liczyć się z możliwością złożenia przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce - wskazała senator.

Marek Pęk przedstawiając wniosek mniejszości o przyjęcie nowelizacji ustaw sądowych bez poprawek podkreślił, że ta ustawa jest potrzebna, jest konieczna. - Jest co do pewnych zarysów i zasad zgodna z tym, co obserwujemy w porządkach europejskich i mamy prawo ukształtować te zasady według polskiego modelu sądownictwa – mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Ta ustawa jest skandaliczna". Zdrojewski zapowiada odrzucenie przez Senat reformy sądów

Senator sprawozdawca mniejszości przekonywał, że „jeśli chodzi o obronę imperium władzy sądowniczej, prawnicy występują w sposób niesłychanie jednoznaczny i taki, w którym nie ma miejsca na żadną dyskusję”. - Te sprawy nie są takie jednoznaczne i to wykazała również ta komisja, przede wszystkim przedstawiciele rządu – podkreślił.

1200_Kidawa_PAP.jpg
Kidawa-Błońska: każdy przyzwoity człowiek powinien wspierać marszałka Senatu

Pęk: kwestie wymiaru sprawiedliwości zastrzeżone dla państw

Jego zdaniem podstawową konstatacją jest to, że zgodnie z traktami europejskimi kwestie wymiaru sprawiedliwości są zastrzeżone do kompetencji państw członkowskich. - Mamy prawo do polskiego modelu wymiaru sprawiedliwości, mamy prawo do polskiego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów – powiedział Pęk.

Jak dodał, jednym z ważnych aspektów jest zgodność przepisów z konstytucją i zachowanie niezależności sądów. Według senatora PiS argument, że ta ustawa niszczy tę niezależność, jest "głęboko demagogiczny" i ma charakter "polityczny i propagandowy".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Andrzej Anusz: gdyby TSUE zamroził Izbę Dyscyplinarną byłby to precedens

Pęk odpowiadając na zadawane pytania zwrócił uwagę, że podobne przepisy jak w nowelizacji ustaw sądowych obowiązują w innych krajach UE. Przekonywał również, że przyjęte przez Sejm przepisy są zgodne z konstytucją. Podkreślił, że sądownictwo jest regulowane przez prawo państw członkowskich UE. Nie chciał komentować prac sejmowych, argumentując, że jedna izba polskiego parlamentu nie powinna oceniać drugiej, krytykował jednocześnie postawę "opozycji totalnej". Jak zaznaczył senatorowie PiS na etapie niezakończonych prac legislacyjnych nad nowelizacją w kraju nie zdecydowali się na konsultowanie jej w gronie międzynarodowym.

- A dobro narodu jest odzwierciedlone w tej ustawie, bo dobrem tym jest nie tylko to, byśmy mieli sądownictwo sprawne, ale uczciwe i sprawiedliwe i polecałbym w tym kontekście przyjrzeć się całemu wachlarzowi zagadnień związanych z reprywatyzacją w Warszawie - podkreślił Pęk.

PAP KRS 1200.jpg
Wicemarszałek Senatu: projekt ustawy o KRS będzie gotowy w piątek

Karczewski: pracownicy Kancelarii Senatu atakują PiS

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski argumentował, że "w Kancelarii Senatu zatrudnieni są politycy, którzy nie odstąpili od działań politycznych, agresywnie atakują PiS, prezydenta, premiera". - Występujemy z pismem do szefa Kancelarii Senatu Piotra Świąteckiego o wyciągnięcie konsekwencji - powiedział Karczewski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wiceminister sprawiedliwości: polskie przepisy nie uchybiają prawu UE

- Z wielkim smutkiem patrzę na Kancelarię Senatu, w której zatrudnieni są politycy i którzy nie odstąpili od działań politycznych, którzy na Twitterach, na Facebookach bardzo agresywnie atakują PiS, atakują prezydenta, premiera. Występujemy z pismem do szefa Kancelarii Senatu ministra Piotra Świąteckiego z prośbą, aby zwrócił uwagę urzędnikom Kancelarii Senatu, którzy nie powinni prowadzić działalności politycznej - powiedział na konferencji prasowej Karczewski.

Specustawa dotycząca ASF

Senatorowie zajmą się też specustawą w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Reguluje ona między innymi zapisy dotyczące polowań. Zakłada odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy oraz zakaz blokowania polowań przez ich przeciwników. W ubiegłym tygodniu połączone senackie komisje rolnictwa i środowiska zarekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Podczas tego posiedzenia zaplanowano wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Komisja praw człowieka, praworządności i petycji pozytywnie zaopiniowała kandydatury senatorów: Rafała Ambrozika, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Bogdana Zdrojewskiego.

dn