Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 19.01.2020

"Obrona wolności słowa". Petycja w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

Coraz więcej środowisk apeluje do władz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w obronie prof. Ewy Budzyńskiej, wobec której uczelnia prowadzi postępowanie dyscyplinarne. W sieci pojawiła się petycja o wycofanie postępowania, w sprawę zaangażowane jest Ordo Iuris. - To obrona swobody prowadzenia badań naukowych, wolności akademickiej, wolności słowa - powiedziała Polskiemu Radiu adwokat Magdalena Majkowska.
Posłuchaj
  • Adwokat Magdalena Majkowska: zarzuty wobec profesor Budzyńskiej są bezzasadne (IAR)
  • Magdalena Majkowska: wszystkie informacje przekazywane przez prof. Budzyńską są oparte o literaturę naukową (IAR)
  • Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny: profesor Budzyńskiej należą się publiczne przeprosiny (IAR)
Czytaj także

Socjolog jest oskarżana o homofobię i nietolerancję. Grupa studentów zgłosiła rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, że podczas zajęć "Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych" profesor Budzyńska mówiła, między innymi, o rodzinie w kontekście nauki chrześcijańskiej. Podkreślała, że jest ona podstawową i naturalną komórką społeczeństwa, opartą na związku kobiety i mężczyzny. Ponadto, odnosząc się do kwestii medycznych, nazwała człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem.

shutterstock_lgbt-1200.jpg
Sprzeciwiła się ideologii gender. Studenci oskarżyli wykładowczynię o "homofobiczne wypowiedzi"

W geście protestu przeciwko cenzurze ideologicznej profesor Budzyńska zdecydowała się odejść z uczelni.

Zaangażowanie Ordo Iuris

Sprawę w obronie socjolog prowadzi Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris. Adwokat Magdalena Majkowska powiedziała Polskiemu Radiu, że zarzuty wobec profesor Budzyńskiej są bezzasadne.

- Jej zachowanie było zgodne zarówno z prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, jak i przede wszystkim z Konstytucją, która w artykule 73. gwarantuje prawo do prowadzenia badań naukowych - uzasadniała Magdalena Majkowska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Kto się nie zgadza z lewicowymi ideologiami, jest wykluczony". Profesor oskarżona o homofobię

Instytut Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny prowadzą społeczną akcję wsparcia socjolog. Poprzez stronę internetową bronmyprofesor.pl można złożyć swój podpis pod petycją do władz uczelni o wycofanie postępowania dyscyplinarnego wobec profesor Budzyńskiej, a także zwrócić się z apelem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, o podjęcie działań, które przywrócą wolność debaty akademickiej na polskich uniwersytetach.

gowin 1200 pap_20191202_0Z0.jpg
"Nie pozwolimy środowiskom skrajnie zideologizowanym na cenzurę". Gowin zapowiada projekt ustawy

Tezy "oparte o literaturę naukową"

Magdalena Majkowska podkreśla, że obrona profesor Budzyńskiej, to obrona swobody prowadzenia badań naukowych, wolności akademickiej, wolności słowa. - Ważną kwestią jest to, że wszystkie informacje przekazywane przez panią profesor są oparte o literaturę naukową - dodała adwokat.

Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny zwraca uwagę, że zasłużonej profesor Budzyńskiej należą się publiczne przeprosiny ze strony uczelni.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Najgorsze komunistyczne praktyki". Kolejny apel ws. atakowanej przez LGBT prof. Budzyńskiej

Dział analiz prawnych Instytutu Ordo Iuris przygotował także projekt zmiany ustawy w "Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce", chroniący wolność słowa i badań na uczelniach. Instytut opublikował raport dotyczący 28 przypadków naruszania wolności słowa, które miały miejsce na polskich uczelniach w latach 2013-2019.


mbl